Autor Téma: Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?  (Přečteno 1323783 krát)

Deixmen

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 21
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1680 kdy: 22. 11. 2017, 20:05:42 »
Nevím jak L band na vrcholu Ještědu ale DAB+ ve VHF pásmu je tam totálně mrtvé.Intenzita rušení ze všemožných zařízení je tak vysoká že prakticky nelze zachytit vysílače na které se díváte.(Milešovka,Löbau atd.)Dálkový příjem např.z Bavorska není možný.Jedině nějaké místečko někde níže,možná ano..

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1681 kdy: 22. 11. 2017, 20:29:38 »
Nevím jak L band na vrcholu Ještědu ale DAB+ ve VHF pásmu je tam totálně mrtvé.Intenzita rušení ze všemožných zařízení je tak vysoká že prakticky nelze zachytit vysílače na které se díváte.(Milešovka,Löbau atd.)Dálkový příjem např.z Bavorska není možný.Jedině nějaké místečko někde níže,možná ano..

Takže nahoře to hrat nebude? To jako tý výpřež je taktrochu "idealní"? pak je ješte o kousek vejš to parkovište, už nwm jak se to přesně menuje, nekdo tam taky skenoval radio :D
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1682 kdy: 22. 11. 2017, 22:10:02 »
Nevím jak L band na vrcholu Ještědu ale DAB+ ve VHF pásmu je tam totálně mrtvé.Intenzita rušení ze všemožných zařízení je tak vysoká že prakticky nelze zachytit vysílače na které se díváte.(Milešovka,Löbau atd.)Dálkový příjem např.z Bavorska není možný.Jedině nějaké místečko někde níže,možná ano..

Takže nahoře to hrat nebude? To jako tý výpřež je taktrochu "idealní"? pak je ješte o kousek vejš to parkovište, už nwm jak se to přesně menuje, nekdo tam taky skenoval radio :D

skenoval tam Omar3,mám lepšejší paměť :) nejsem si ale jist, jestli ten sken pak někde zmínil

...Právě parkoviště na Ještědce bylo nejlepším místem přijmu DAB z celé dovolené, ale o tom jinde.

DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1683 kdy: 23. 11. 2017, 09:04:14 »
Ano, byl jsem to já. Na vrchol Ještědu jsem kvůli nulové viditelnosti nešel, takže scan z vrcholu nemám. Zůstal jsem na parkovišti Ještědka pár desítek metrů pod vrcholem a tam mě to našlo asi 110 stanic ve VHF na Tesco rádiu. Zkusím se podívat po skenu.
Myslím, že jsem se k popisu týdenního pobytu s DAB v Českém ráji nedostala už asi nedostanu. Co mě určitě překvapilo, že na stejných místech v létě a v zimě bylo v létě tak o třetinu méně programů než v zimě.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1684 kdy: 27. 11. 2017, 10:04:12 »
Nevím jak L band na vrcholu Ještědu ale DAB+ ve VHF pásmu je tam totálně mrtvé.Intenzita rušení ze všemožných zařízení je tak vysoká že prakticky nelze zachytit vysílače na které se díváte.(Milešovka,Löbau atd.)Dálkový příjem např.z Bavorska není možný.Jedině nějaké místečko někde níže,možná ano..

Takže nahoře to hrat nebude? To jako tý výpřež je taktrochu "idealní"? pak je ješte o kousek vejš to parkovište, už nwm jak se to přesně menuje, nekdo tam taky skenoval radio :D

skenoval tam Omar3,mám lepšejší paměť :) nejsem si ale jist, jestli ten sken pak někde zmínil

...Právě parkoviště na Ještědce bylo nejlepším místem přijmu DAB z celé dovolené, ale o tom jinde.
Dohledal jsem ten scan z Ještědu. Jak jsem psal, není to úplně z vrcholu, ale z parkoviště Ještědka. Tesco našlo asi 111 stanic, ve scanu je jich 80, takže tam byly duplicity. Seřazeno je to abecedě, obsah jednotlivých multiplexů neznám. Sice by se dal udělat ručním skenováním, ale to je časově tak náročné, že by to manželka nepřežila. Dělám to tak, že na vybraném místě dám automatický scan a v klidu doma u komplu to přepíši.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1685 kdy: 27. 11. 2017, 20:30:20 »
Nevím jak L band na vrcholu Ještědu ale DAB+ ve VHF pásmu je tam totálně mrtvé.Intenzita rušení ze všemožných zařízení je tak vysoká že prakticky nelze zachytit vysílače na které se díváte.(Milešovka,Löbau atd.)Dálkový příjem např.z Bavorska není možný.Jedině nějaké místečko někde níže,možná ano..

Takže nahoře to hrat nebude? To jako tý výpřež je taktrochu "idealní"? pak je ješte o kousek vejš to parkovište, už nwm jak se to přesně menuje, nekdo tam taky skenoval radio :D

Omar3 Tě vyzval k souboji :) naladil tam o "kousek vejš" přes 100 stanic (parkoviště Ještědka), kolik jsi naladil Ty? Přemýšlím, co to je ta Tvá "výpřež" tedy jestli je to ta oficiální Výpřež - horské sedlo a parkoviště ve výšce 769 m n.m.; pak byl Omar3 o 255 m výše, profil se mi nechce studovat.

DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1686 kdy: 28. 11. 2017, 10:18:37 »
Nevím jak L band na vrcholu Ještědu ale DAB+ ve VHF pásmu je tam totálně mrtvé.Intenzita rušení ze všemožných zařízení je tak vysoká že prakticky nelze zachytit vysílače na které se díváte.(Milešovka,Löbau atd.)Dálkový příjem např.z Bavorska není možný.Jedině nějaké místečko někde níže,možná ano..

Takže nahoře to hrat nebude? To jako tý výpřež je taktrochu "idealní"? pak je ješte o kousek vejš to parkovište, už nwm jak se to přesně menuje, nekdo tam taky skenoval radio :D

Omar3 Tě vyzval k souboji :) naladil tam o "kousek vejš" přes 100 stanic (parkoviště Ještědka), kolik jsi naladil Ty? Přemýšlím, co to je ta Tvá "výpřež" tedy jestli je to ta oficiální Výpřež - horské sedlo a parkoviště ve výšce 769 m n.m.; pak byl Omar3 o 255 m výše, profil se mi nechce studovat.

ano přesne tam jsem byl, pak nekdy zkusim stejne misto a pak nahoře :) až tam budu a bude čas, jinak počet stanic nwm, ale když sečtu multiplexy tak dohromady zhruba 129 stanic včetně duplikátů.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


Mirek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1687 kdy: 29. 11. 2017, 16:09:34 »
Zdravím, podle webu www.rozhlas.cz/vysilace/vyluky/ by se zítra, tj. 30.11.2017 v 10:00 mělo spustit DAB z vysílačů Ostrava / Hošťálkovice, Brno / Hády a Plzeň / Radeč.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1688 kdy: 29. 11. 2017, 18:24:11 »
přemýšlím, že zítra budu mít u sebe Tesco rádio abych byl u toho "historického" okamžiku ať budu kdekoliv, je to jednou za život :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Petr Hajčiar

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1689 kdy: 03. 12. 2017, 16:57:29 »
Zdravím fandy DAB,
povzbuzen nedávným spuštěním multiplexu ČRo v dalších lokalitách jsem po delší době proskenoval svůj DAB tuner Denon. V místě příjmu (5 km západně od Klatov) našel tuner tyto "hratelné" multiplexy (seřazeno od nejsilnějšího k nejslabšímu):
12C ČRo DAB+
12D Niederbayern-Oberpfalz
10D Bayern
5C DR Deutschland
10B Oberfranken

Multiplex 12C ČRo je překvapivě silný - na 58 km vzdálenosti z Radče u Plzně vychyluje indikátor tuneru na úplné maximum. Překvapilo mě, že obsahuje i pro mě exotická regionální studia třeba z Brna a Ostravy - proč ne, ale v 48 kbit/s? Jejich kapacitu bych raději věnoval celoplošným stanicím.
Multiplex 12D Niederbayern-Oberpfalz je, co se síly signálu týče, v těsném závěsu. Taky kanál 5C mi nyní připadá silnější než dříve - asi i v Německu přibývá vysílačů.
Celkem se tedy naladilo 54 stanic, což je pěkné.
« Poslední změna: 03. 12. 2017, 19:51:47 od Petr Hajčiar »


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1690 kdy: 03. 12. 2017, 17:32:48 »
Citace
proč ne, ale v 48 kbit/s

Zní to otřesně v autě, natož si to pustit doma na nějaké lepší sestavě.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1691 kdy: 03. 12. 2017, 18:24:49 »
Citace
proč ne, ale v 48 kbit/s

Zní to otřesně v autě, natož si to pustit doma na nějaké lepší sestavě.

ja třeba radeji překousnu 48kb/s he-aacv2 než když vyjedu z města je to jen šum, chrasstění, rušení, úniky a tak podobně kdy z toho poslechu nemam teda nic. Sice to zní trochu vic "tvrdě a plechově" ale pořad to neni utopené v šumu, nechrasti to, nepraska to, nesere se do toho jina stanice a podobně, je to takový kompromis. Ono i ten čro, třeba u nas bukovka vs černa hora a do pluska se ti namrda impuls, tak ho maš v dabu ;) a žadnej impuls se ti do toho nesere ani šum, prskani a podobně. A hlavne to ma pokrytí. ;) Navic dab autoradio umí automaticky přepínat, když není signal tak to jede z fm (pokud má signal). Jen jsem musel trochu potunit ten ekvalizer a da se to ;) je třeba si s tim pohrat, no a ten zvuk taky dobrej, zatimco fm je moc potichu tak dab řve, to plati i u němcu, když přepnu na dab tak to řve jako krava, tak to nemusim mit skoro uplne naplno abych to slyšel. Čro hraje dobře, teleko je poznat. Zkus porovnat regina dab praha z teleko a z čro a u čro to hraje lepe jak u teleka.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1692 kdy: 03. 12. 2017, 18:38:44 »
Regina DAB Praha hraje otresne i u Cro, i sum je lepsi, nez ten komprimovany humus s nedostatecnym datovym tokem.Rve to usi vic, nez cokoliv se sumem.Na tohle si muze zvyknout jen hluchy clovek.Equalizer to fakt nezachrani.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1693 kdy: 03. 12. 2017, 21:35:20 »
DAB je jednoznačně efektivnější způsob šíření a pokrytí území signálem, jednak náklady, jednak užitnou hodnotou počtu stanic, které uživatel naladí na jedné frekvenci.

Zavádí ho i Austrálie, že by až tam sahaly dlouhé pracky zlých evropských bruselských úředníků?

Český rozhlas je jednoznačně respektu hodná instituce, která si iniciativu úvodního zavedení DAB v ČR vzala na svá bedra.

Vytrhávat porodné bolesti z kontextu a poukazovat na Reginu jako odstrašujícím příkladu technologie DAB a obhajovat FM technologii jako vrchol a definitivní konec technického pokroku je neobjektivní.

Já sám jsem v jiném tématu zcela věcně poslechem zhodnotil, že Regina si zaslouží vyšší datový tok a nyní to doplním, vyslání do éteru kvalitnějším zvukem protože datový tok není všechno. Příkladem je Wave, které jede na 80 kbps, ale jeho zvuk nedosahuje kvality např. Jazz se stejným tokem; ať je příčina jakákoliv, Wave si zaslouží stejně kvalitní koncový zvukový projev jako ostatní stanice u kterých je to v pořádku.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


TomMIchal

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1694 kdy: 03. 12. 2017, 22:14:38 »
DAB je jednoznačně efektivnější způsob šíření a pokrytí území signálem, jednak náklady, jednak užitnou hodnotou počtu stanic, které uživatel naladí na jedné frekvenci.

Zavádí ho i Austrálie, že by až tam sahaly dlouhé pracky zlých evropských bruselských úředníků?

Český rozhlas je jednoznačně respektu hodná instituce, která si iniciativu úvodního zavedení DAB v ČR vzala na svá bedra.

Vytrhávat porodné bolesti z kontextu a poukazovat na Reginu jako odstrašujícím příkladu technologie DAB a obhajovat FM technologii jako vrchol a definitivní konec technického pokroku je neobjektivní.

Já sám jsem v jiném tématu zcela věcně poslechem zhodnotil, že Regina si zaslouží vyšší datový tok a nyní to doplním, vyslání do éteru kvalitnějším zvukem protože datový tok není všechno. Příkladem je Wave, které jede na 80 kbps, ale jeho zvuk nedosahuje kvality např. Jazz se stejným tokem; ať je příčina jakákoliv, Wave si zaslouží stejně kvalitní koncový zvukový projev jako ostatní stanice u kterých je to v pořádku.


Výstižně napsáno. Nicméně bych byl pro zvýšení datového toku i za cenu snížení počtu stanic ve svazku.