Autor Téma: zesilovač do anténní krabičky?  (Přečteno 190543 krát)

omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesilovač do anténní krabičky?
« Odpověď #90 kdy: 01. 08. 2017, 14:28:50 »
Životnost je velmi individuální. Já mám většinu předzesilovačů v anténních krabičkách z roku 1991 a fungují doposud. Snad u dvou mi za tu dobu odešly tranzistory, jinak v pohodě. My tady máme výhodu, že se kmitočty v průběhu let příliš nemění, takže je lze stále používat. Vídeň 24 a 34, Slováci 27, 39, 56, 44, naše 29. Mám schovanou i 5 a 9, třeba se taky jednou vrátí do boje nebo je nechám rozladit na celé III. pásmo. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


klimis87

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 86
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesilovač do anténní krabičky?
« Odpověď #91 kdy: 01. 08. 2017, 16:52:20 »
Životnost je velmi individuální. Já mám většinu předzesilovačů v anténních krabičkách z roku 1991 a fungují doposud. Snad u dvou mi za tu dobu odešly tranzistory, jinak v pohodě. My tady máme výhodu, že se kmitočty v průběhu let příliš nemění, takže je lze stále používat. Vídeň 24 a 34, Slováci 27, 39, 56, 44, naše 29. Mám schovanou i 5 a 9, třeba se taky jednou vrátí do boje nebo je nechám rozladit na celé III. pásmo.

Děkuji za info, a ty kde odešly tranzistory jste si sám spravil mikropájkou a zase jedou, nebo to takhle nelze dělat a musí se vyměnit za bezvadný nový? Dají se opravit v amatérských podmínkách, nebo ty tranzistory uvnitř jsou natolik specifické a odladěné že nelze obnovit původní stav? Ptám se jen čistě ze zvědavosti.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesilovač do anténní krabičky?
« Odpověď #92 kdy: 01. 08. 2017, 18:00:15 »
Staré anténní zesilovače bývaly osazovány tranzistory, které šlo vyměnit i při trošce zkušenosti a umění ovládat pájku. Samozřejmě že vyměněný tranzistor může mít trochu jiné parametry a bylo by vhodné mu přístrojově nastavit optimální pracovní bod. Doba ale přináší nové technologie při výrobě vf tranzistorů. Ty pak mohou mít nižší šumové číslo, větší zisk a odolnost proti různým druhům rušení. Cena moderního zesilovače není tak vysoká, aby to byl skutečný problém.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesilovač do anténní krabičky?
« Odpověď #93 kdy: 02. 08. 2017, 08:41:54 »

Děkuji za info, a ty kde odešly tranzistory jste si sám spravil mikropájkou a zase jedou, nebo to takhle nelze dělat a musí se vyměnit za bezvadný nový? Dají se opravit v amatérských podmínkách, nebo ty tranzistory uvnitř jsou natolik specifické a odladěné že nelze obnovit původní stav? Ptám se jen čistě ze zvědavosti.
Vyměnily se a jede se dál. Ale ne já, mám na to lidi. Jak píše pamětník, je to potřeba lehce doladit a na to nemám výbavu. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesilovač do anténní krabičky?
« Odpověď #94 kdy: 02. 08. 2017, 11:45:46 »
Pokud je ant. zesilovač v suchu a nezoxiduje... nemá se tam co pokazit ani za 100let, max. se prorazí tranďák při bouřce nebo pod, a to jsou závady nezávislé na čase/době provozu. Opravovat se to "vyplatí" dle ceny a druhu zes., ty levné vůbec (možná ze záliby pro dobrý pocit, kdy nehledíš na čas a vynaloženou námahu :)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jan Pavlis

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 515
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesilovač do anténní krabičky?
« Odpověď #95 kdy: 02. 08. 2017, 12:49:57 »
Pokud je ant. zesilovač v suchu a nezoxiduje... nemá se tam co pokazit ani za 100let, max. se prorazí tranďák při bouřce nebo pod, a to jsou závady nezávislé na čase/době provozu. Opravovat se to "vyplatí" dle ceny a druhu zes., ty levné vůbec (možná ze záliby pro dobrý pocit, kdy nehledíš na čas a vynaloženou námahu :)
D.d.,píšete ,že se může pokazit při bouřce.Jestliže je zesilovač připojen a není pod proudem,může mít bouřka na tento také vliv? Děkuji.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesilovač do anténní krabičky?
« Odpověď #96 kdy: 02. 08. 2017, 15:19:00 »
Odpojením zdroje se snižuje pravděpodobnost poškození indukovaným napětím, ale v případě přímého zásahu blesku do objektu odejde nejen vypnutý zesilovač, ale i střecha a kabely po domě.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML