Autor Téma: Sloučení antén  (Přečteno 21060 krát)

David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Sloučení antén
« Odpověď #15 kdy: 04. 01. 2013, 22:52:34 »
;D Jo jo kdo nevěří ať sem běžíííí!
Anténařina není o víře, ale o měření. Že to Luboškovi ze Znojma jaksi "běží", ještě neznamená že se z toho někdo zblázní!

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Sloučení antén
« Odpověď #16 kdy: 04. 01. 2013, 22:53:40 »
No mě to šlape s takovým slučovačem ovšem já napájím dvě antény jedním trafem a nemám problém.Musíte zkusit ten slučovač stojí pár kaček takže není problém v případě "muchlování" obou antén koupit kvalitní slučovač.
No mě to šlape takže tu budu totálnímu neználkovi "radit" jak to má udělat stejně! Svatá (s)prostoto!


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Sloučení antén
« Odpověď #17 kdy: 04. 01. 2013, 22:57:44 »
Dobrý den.Chtěl bych se Vás zeptat,jestli budou fungovat a vzájemně se nerušit dvě antény,
každá má svůj zesilovač+napájení (teda jedna ještě ne,ale budu ho tam muset hodit)a každá je otočená
jiným směrem.Obě mají vlastní svod k TV.Chtěl bych je sloučit až za TV slučovačem kovovým-feritových.
Bude to šlapat?
---
Rozhodně bych ale nekupoval žádný laciný univerzál,ale přímo kanálový slučovač. O slučovaných kanálech což je to hlavní jste ale nenapsal ani slovo.
S jedné antény K 44 z té druhé zbytek,konkrétně K 23,25,33,49,56,57 a brzo i 55.Akorát teda nevím,jestli můžu v té anténě
na K 44 nechat ten zesilovač celopásmový,nebo ho nahradit kanálovým.
Nelze poradit! Není znám dostatečný počet informací potřebných k udělení rady (u každého signálu úroveň, MER, BER, výskyt echo signálů, typ antén atd).
Ale nějaký Luboš z Horní Dolní, kterému "to funguje" (tam u něho a něco uplně jiného) Vám tu jistě rád "poradí" !
Anténařina není o zapojování krabiček jak vám to někdo "radí" na dálku podle toho jak to nabastlil sám sobě někde uplně jinde a strašnou náhodou dle hesla "někdy štěstí sedne i na **** " mu to funguje.


88harry

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení antén
« Odpověď #18 kdy: 04. 01. 2013, 23:15:33 »
Nelze poradit! Není znám dostatečný počet informací potřebných k udělení rady (u každého signálu úroveň, MER, BER, výskyt echo signálů, typ antén atd).
- - - - -
Fajn,Davide,tak to jsem v tom případě nemusel psát vůbec sem,ale obrátit se zrovna na nějakého anténáře v okolí....
Zkusím to,co radí Luboš a uvidím,jak to bude vypadat.


Danny10

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 153
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení antén
« Odpověď #19 kdy: 04. 01. 2013, 23:32:39 »
nelze než se bavit..:-)když pánům profíkům stojí za to tady vůbec odpovídat..ať pan Luboš T. zodpoví vše..a signal je tam!

DVB-T 1,2,3 MUX Brno,Zlín,Praděd
                4 MUX + 7 RS Olomouc
           1,2,3 MUX SK Krížava,V.Javorina
Amiko HD Mini,AA2 Spark 1.2.78,offset 70x80 na DG 240
Dreamsky TSC - 70

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Sloučení antén
« Odpověď #20 kdy: 05. 01. 2013, 00:31:16 »
To je zase diskuze... Nejlepší je, když se snaží na odborném fóru radit někdo, kdo tomu evidentně ani trochu nerozumí.

Slučovat jakékoliv signály natož je zesilovat lze až po zjištění situace v místě příjmu.

S velkým štěstím to jde i laicky, tedy metodou pokus-omyl, pokud si zjistíte dostatek informací.
Jenže zásadní problém této metody je, že vás to fakt musí bavit a neřešíte tedy poměr cena-kvalita! Pak si lze s příjmem, slučováním a tak dále hrát. Ale zabere vám to hodně času, přičemž "hodně" se může pohybovat v jednotkách hodin ale i dnech a týdnech, a může vás to vedle toho stát také hodně peněz, protože vyzkoušíte nějakou sestavu slučovačů a zesilovačů, pak zjistíte, že to není ono, tak vyzkoušíte něco jiného... a tak dále.

Druhá metoda je samozřejmě sehnat někoho s potřebnými znalostmi a technikou, který na místě zjistí kvalitu příjmu jednotlivých kanálů a navrhne její řešení, ať už za pomoci kanálového slučovače, nebo kombinace kanálových slučovačů a zesilovačů, propustí atd.

Typické řešení v této situaci by dle vašeho popisu asi mohlo být řešení, co tu navrhoval Dan Rozsíval, tedy slučovač K44 (jedna anténa pro k.44 a případně zesilovač pro k.44 v anténě) + REST.
Případně by ještě mohlo být řešením použít dvouvstupý zesilovač Alcad AM-356 a propust pro k. 44. Do jednoho vstupu zapojit kanálovou anténu pro k. 44 s propustí vřazenou mezi zesilovač a anténu (aby se na anténu chytal opravdu pouze k. 44), a do druhého pásmovou anténu pro UHF pásmo pro zbytek kanálů. Zesílení pak lze nastavit individuálně pro každou anténu. Toto řešení ale předpokládá, že je kanál 44 dost slabý a že nehrozí, že se v horší kvalitě (např. s odrazy) zachytí i na druhou anténu.

Ovšem jak píšu, bez předchozího proměření někým, kdo má techniku a rozumí tomu, se jedná pouze o alchymii a odhady, které nemusí fungovat. Je ale jen na vás, jak to budete řešit...

S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení antén
« Odpověď #21 kdy: 05. 01. 2013, 07:39:17 »
Dobrý den. Nemohu nereagovat. Pan Melín mi udělal radost. Ukázal, že je možné odpovědět slušně, bez urážek a invektiv, zároveň však věcně a s maximální možnou přesností. Pojmenoval také, byť opisem, amatéra. Amatér totiž není označení hanlivé. Ve volném překladu znamená milovník, nadšenec. Pokud někoho baví anténařina, proč mu neposkytnout informace? Nadšenec většinou nelituje peněz a když mu napíšete ať si koupí měřák, mnohdy to rád udělá, ačkoliv jeho cena mnohonásobně převýší cenu odborné instalace. Pane Melíne, díky za Váš příspěvek.
« Poslední změna: 05. 01. 2013, 08:19:54 od Bohumír Džubej »
Planar IT-15T2.


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:Sloučení antén
« Odpověď #22 kdy: 05. 01. 2013, 10:54:37 »
to:
Kuba Melín,
ano to co popisujete je možné řešení, a s modelovou řadou Alcad AM se pracuje velmi dobře. Neměl by zde ale být nějaký extrémně velký rozdíl v úrovní signálu slučovaných kanálů (používáme-li oba výstupy UHF). Pokud sloučíme antény s V a H polarizací, je možný i větší rozdíl úrovní.
Teď ale nevím, jestli zrovna ta 356tka není až moc výkonná, možná by stačil typ Alcad AM-352. Jenže k volbě vhodného zesilovače potřebujeme právě ty informace, které zjistíme v místě příjmu a na měřáku.
Honda Enduro Team


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Sloučení antén
« Odpověď #23 kdy: 05. 01. 2013, 14:11:57 »
Dobrý den. Nemohu nereagovat. Pan Melín mi udělal radost. Ukázal, že je možné odpovědět slušně, bez urážek a invektiv, zároveň však věcně a s maximální možnou přesností. Pojmenoval také, byť opisem, amatéra. Amatér totiž není označení hanlivé. Ve volném překladu znamená milovník, nadšenec. Pokud někoho baví anténařina, proč mu neposkytnout informace? Nadšenec většinou nelituje peněz a když mu napíšete ať si koupí měřák, mnohdy to rád udělá, ačkoliv jeho cena mnohonásobně převýší cenu odborné instalace. Pane Melíne, díky za Váš příspěvek.
Drtivá většina neználků kteří si sem chodí pro rady nejsou amatéři, ale absolutní laici. Amatér má povědomí, zkušenost, nadšení a diskutuje se s ním uplně stejně v pohodě jako s odborníkem (prakticky všichni odborníci nebo lidé kteří se nějakým oborem živí byli předtím v tom oboru amatéry).
Laik neví která bije, ale chce tady zázračné rady jak něco koupit a pozapojovat aby mu to jelo. Nemá žádné nadšení pro antény, proto diskuse s ním je bezpředmětná.
O panu předsedovi ČTÚ si myslím své, ale prohlásil jednou velmi pravdivou a výstižnou větu: "Nedělejme z lidí anténáře!"
« Poslední změna: 05. 01. 2013, 14:37:29 od David Kříž »


88harry

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení antén
« Odpověď #24 kdy: 08. 01. 2013, 10:08:08 »
Zdravím na fóru.Tak jsem dnes propojil své dvě antény tak,jak jsem se Vás tu ptal,bude-li to fungovat.
Tj.dvě antény-horiz.plzeňské síto,vertik.pásmová (domácí výroba),každá jede na polský zesák a je otočená jiným směrem,
dva svody,sloučení až za TV obyčejným slučovačem,pak teprve napájecí výhybka.
A výsledek?Chytám vše,co jsem chtěl!Dokonce bych si dovolil tvrdit,že se antény snad nějak doplňují a vzájemně
si signál ještě zesilují.Při zapojení obou antén je signál silnější,než když jedu na jednu.A platí to oběma směry.
Luboš měl pravdu.
Nebo snad (otázka pro profi anténáře) nějaký paranormální jev?  ;)


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Sloučení antén
« Odpověď #25 kdy: 08. 01. 2013, 10:29:31 »
Zdravím na fóru.Tak jsem dnes propojil své dvě antény tak,jak jsem se Vás tu ptal,bude-li to fungovat.
Tj.dvě antény-horiz.plzeňské síto,vertik.pásmová (domácí výroba),každá jede na polský zesák a je otočená jiným směrem,
dva svody,sloučení až za TV obyčejným slučovačem,pak teprve napájecí výhybka.
A výsledek?Chytám vše,co jsem chtěl!Dokonce bych si dovolil tvrdit,že se antény snad nějak doplňují a vzájemně
si signál ještě zesilují.Při zapojení obou antén je signál silnější,než když jedu na jednu.A platí to oběma směry.
Luboš měl pravdu.
Nebo snad (otázka pro profi anténáře) nějaký paranormální jev?  ;)

To jste to všem profíkům nandal, že...  :o

Uvedené řešení je bastl největšího kalibru, a jestli vám to funguje, tak máte štěstí. Ale spíše moc nechápu, jak to může fungovat. Jestliže máte výhybku až za slučovačem, jak tento propouští DC napětí? Nebo máte slučovač DC průchozí? Další věc jsou zvolené komponenty, polské zesilovače jsou nejhorší možnou volbou, protože jejich šumové číslo a vybuditelnost jsou doslova tragické.

Doplňování antén je nesmysl, fungovalo by to pouze ve chvíli, kdy by antény byly sfázované a mířily naprosto stejným směrem, a ještě k tomu byly v homogenním poli.
Ovšem jestli měříte "sílu signálu" dle bargrafů, tak je klidně možné, že při zapojení obou antén máte signál silnější, protože ty polské zesilovače budou už tak přebuzené, že ... No raději nekomentuji.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Dolinak

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
    • Zobrazit profil
Re:Sloučení antén
« Odpověď #26 kdy: 08. 01. 2013, 10:37:02 »
Kdysi dávno, ještě jako náctiletý jsem zapojil 2 síta podobným způsobem do dvou směrů. Výsledek byl takový, že na hřišti bylo 88 fotbalistů.

I když by to digitál možná snesl, už nikdy více.
Ve čtyřech letech mi můj první obvod se žárovkou a plochou baterkou nefungoval.

Ten drát byl SMALTOVANÝ!


88harry

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení antén
« Odpověď #27 kdy: 08. 01. 2013, 10:55:55 »
Ano,vím,že to není zapojeno tak,jak by to být po odborné stránce mělo.
Ale napřed jsem to chtěl zkusit s tím,co bylo k dispozici.Jen jsem vyměnil polské síto
za naše a to je fakt poznat.A ty polské zesáky-s nima problémy za ty roky zatím nemám,
možná jsem ale jen "kápl" na lepší kusy.Jinak bych šel samozřejmě do Terozu.


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:Sloučení antén
« Odpověď #28 kdy: 08. 01. 2013, 11:04:45 »
No tak vidíte chlapi,všichni vrátit anténářské diplomy a věnovat se něčemu jinému.  ;D
Ale vážně:otázkou samozřejmě jak dlouho tahle hrůza bude fungovat.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


Luboš T.

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 765
    • Zobrazit profil
Re:Sloučení antén
« Odpověď #29 kdy: 08. 01. 2013, 11:21:37 »
Tak vidíte,jak jednoduché ale jak učinné.Přeji vám at vám to hraje bez promlémů.Není nutný neustále dělat všechno složitě a dráž když není potřeba.