Autor Téma: Síla & kvalita signálu DVB-T  (Přečteno 180596 krát)

wochomurka

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Síla & kvalita signálu DVB-T
« kdy: 09. 01. 2013, 22:21:00 »
Zdravím.Chtěl bych se zeptat,jaká je spojitost mezi sílou a kvalitou signálu.Může se stát,že i přes silný signál,třeba 90%,tam ta dostatečná kvalita např.kvůli nějakému zdroji rušení na trase nikdy nebude?Díky za odpověď

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


namenick

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #1 kdy: 09. 01. 2013, 22:28:17 »
Ano ale chtělo by to znát konkrétní hodnoty teploměry jso na prd worti


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #2 kdy: 09. 01. 2013, 22:44:36 »
Ukazatele síly a kvality na přijímači nevypovídají takřka o ničem, respektive, nelze jejich vypovídající hodnotu generalizovat. U každého přijímače jsou totiž nastaveny jinak, někde jsou celkem přesné (ukazují logicky), jinde jsou naprosto mimo, tedy máte buď 99-100 % nebo nic.

Síla bývá vztažena k decibelové síle signálu, tedy jde o to, jaká úroveň signálu je na vstupu přijímače.

"Kvalita" bývá vztažena ke všemu možnému, typicky k SNR signálu nebo součtu různých hodnot (MER, bitová chyba atd.) který pak bývá vyjádřen v nějakých procentech. Zásadní problém je, že nikdo většinou neví, k čemu že je ta kvalita přesně vztažena a "jaká procenta co znamenají", protože je to opravdu u každého přijímače naprosto jinak.
Existují kvalitní set-top-boxy (například Schwaiger, Technisat a jiné), kde je "kvalita" nahrazena odstupem signálu od šumu (SNR), případně jsou schopny přibližně měřit bitovou chybu, ale takové se dnes už skoro nevyrábí a nebo je jich jen velmi málo. Většina přijímačů si vystačí s "kvalitou", popřípadě zejména u TV s integrovaným tunerem už ani žádné měřáky síly a kvality nejsou.

To, že máte velkou "sílu" a žádnou, nebo mizivou "kvalitu" většinou znamená, že signál je sice úrovňově silný, ale je nepoužitelný. A to může být dané buď už nekvalitním signálem na anténě (odrazy apod.), a nebo v naprosté většině případů tím, že je nevhodně použit nějaký zesilovač (často v tzv. polských sítech) a ten se přebudí. Na vstupu přijímače je pak sice velmi silný signál, ale vlivem přebuzení zesilovače je degradován a tedy nepoužitelný pro dekódování.
Vliv může mít i zmíněné "rušení na trase", tedy když je použit třeba velmi nekvalitní kabel a je tažen kolem zdroje rušení, například PC - do spektra signálu se pak dostanou rušivé nosné a opět je výsledkem degradovaný (ač silný) signál.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Petr C.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 82
    • Zobrazit profil
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #3 kdy: 10. 01. 2013, 11:23:57 »
popřípadě zejména u TV s integrovaným tunerem už ani žádné měřáky síly a kvality nejsou.
oni i jsou, alespoň síly signálu a bývá i kvalita... jen to nebývá na místech, kde by to normální člověk hledal tzn. u ladění, ale jsou schované v jiných částí menu (system, diagnostika a pod.) a tam to bývá možné zjistit, ale jen u už naladěných programů...
zatím jsem nenarazil na tv, kde bych nenašel alespoň úroveň signálu, co takhle po mně znamí chtějí ladit televize, protože si nejsou na dnešních moderních televizích nic naladit (starší generace)... takže mám za sebou už ladění panasoniců, lg, samsungy (ty to mají u ladění) sony, sharpy (ty co jsem měl možnost vidět už to měli pěkně schované a než jsem přišel na to kde to je, tak jsem u toho strávil času)


wochomurka

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #4 kdy: 10. 01. 2013, 11:58:04 »
Ukazatele síly a kvality na přijímači nevypovídají takřka o ničem...
Tak to je fakt.Na TV mi to ukazuje síla85%/kvalita5%,když připojím na anténu jinou TV se STB, tak je to 80/65%,ale dívat se na to stejně nedá.Zkusil jsem dvě různé antény-asi metrovou colorku a naše síto.Jen se symetrizačním členem neuspěla žádná,po připojení kanálového zesilovače jsem již naladil,o něco lepší byla colorka,těch 85/5%.Možná by to ale chtělo i kanálovou anténu.
K vysílači to je 30km,jeho výkon je 10kW.Jenže 8km ode mne jsou Otrokovice,plné průmyslu,přes které signál letí.A k tomu před nima ještě kopec minimálně o sto metrů vyšší,než mé bydliště.Budu se muset asi obrátit na někoho z branže,jestli se s tím vůbec dá něco dělat...

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #5 kdy: 10. 01. 2013, 16:57:45 »
Ukazatele síly a kvality na přijímači nevypovídají takřka o ničem...
Tak to je fakt.Na TV mi to ukazuje síla85%/kvalita5%,když připojím na anténu jinou TV se STB, tak je to 80/65%,ale dívat se na to stejně nedá.Zkusil jsem dvě různé antény-asi metrovou colorku a naše síto.Jen se symetrizačním členem neuspěla žádná,po připojení kanálového zesilovače jsem již naladil,o něco lepší byla colorka,těch 85/5%.Možná by to ale chtělo i kanálovou anténu.
K vysílači to je 30km,jeho výkon je 10kW.Jenže 8km ode mne jsou Otrokovice,plné průmyslu,přes které signál letí.A k tomu před nima ještě kopec minimálně o sto metrů vyšší,než mé bydliště.Budu se muset asi obrátit na někoho z branže,jestli se s tím vůbec dá něco dělat...

udejte polohu a co chcete přijímat ? (předpokládám mux 4 ze Zlína).


Petr Marecek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 034
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #6 kdy: 10. 01. 2013, 17:20:54 »
já si myslím, že uh má půjde líp, to má větší dosah než vysílač ze zlína


wochomurka

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #7 kdy: 10. 01. 2013, 17:41:08 »
To U.Hradiště má určitě na mou stranu větší dosah,protože vysílá všesměrově.Zlíňáci mají vysílač na severní straně města na nějakém činžáku a ten pokud se nepletu to pere pouze jižním směrem-na město.A jelikož jsem severně od Zlína,Rymice u Holešova,tak bych tu Zlín vůbec chytat neměl.Divné ale je,že já tu anténu musím mít namířenou téměř na Zlín...Přímý směr na U.Hradiště-nic.Myslím si ale,že stejně chytám nějaký odraz právě z toho Hradiště.Ano,je to kanál 42.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #8 kdy: 10. 01. 2013, 20:47:58 »
To U.Hradiště má určitě na mou stranu větší dosah,protože vysílá všesměrově.Zlíňáci mají vysílač na severní straně města na nějakém činžáku a ten pokud se nepletu to pere pouze jižním směrem-na město.A jelikož jsem severně od Zlína,Rymice u Holešova,tak bych tu Zlín vůbec chytat neměl.Divné ale je,že já tu anténu musím mít namířenou téměř na Zlín...Přímý směr na U.Hradiště-nic.Myslím si ale,že stejně chytám nějaký odraz právě z toho Hradiště.Ano,je to kanál 42.
no, sice nevím co je to U.Hradiště, ale tak ok :)
Tak jsem si tipl správně zhruba Vaši pozici, myslel jsem že to bude od Otrokovic směr Hulín. Ten Zlín bude u Vás fakt mrtvý, i když je možné, že chytáte odraz od kopců na jih od Zlína. Pokud to určitě není směr UH, tak ho nechytáte (ani se nedivím, to už je daleko a za kopci).


Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #9 kdy: 11. 01. 2013, 07:00:07 »
Tak např. TV TOSHIBA 19EL934G zpracovává signál "bez jediného zaváhání - (začtverečkování)" i při kvalitě bargrafového signálu 0%.  :D To jen tak pro zajímavost.


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #10 kdy: 11. 01. 2013, 08:11:28 »
Síla bývá vztažena k decibelové síle signálu, tedy jde o to, jaká úroveň signálu je na vstupu přijímače.
"Kvalita" bývá vztažena... Zásadní problém je, že nikdo většinou neví, k čemu že je ta kvalita přesně vztažena a "jaká procenta co znamenají", protože je to opravdu u každého přijímače naprosto jinak.

To, že máte velkou "sílu" a žádnou, nebo mizivou "kvalitu" většinou znamená, že signál je sice úrovňově silný, ale je nepoužitelný. A to může být dané buď už nekvalitním signálem na anténě (odrazy apod.), a nebo v naprosté většině případů tím, že je nevhodně použit nějaký zesilovač (často v tzv. polských sítech) a ten se přebudí. Na vstupu přijímače je pak sice velmi silný signál, ale vlivem přebuzení zesilovače je degradován a tedy nepoužitelný pro dekódování.
Trošku Kubu doplním.
Síla signálu se často vztahuje k použitelnému rozsahu vstupních úrovní. Indikátor kvality je určen komplikovaným výpočtem naopak dost přesně v dokumentech a normách o DVB se zásadním vztahem k C/N parametru. Toto bývá určeno výrobcem čipové sady a všichni (je jich jen několik) to mají nastaveno vcelku správně. Výrobce přijímače (aplikovaný SW) už do toho většinou nesahá. Softwarem pak určí, kolik dat dostane ze zarušeného signálu. Míra eliminace chyb a množství získaných dat jdou proti sobě.

Použitelnost indikátorů S/Q nejvíce určuje sladění síly ze vstupního dílu a SW dekódování (obraz na obrazovce). Na obě věci má uživatel+anténář malý vliv. Zde je jádro pudla a zdroj všech omylů, kdy laik plácá zesilovače jeden přes druhý, odmítá pochopit nesmyslnost svého počínání - a fóra se plní neutuchajícím přílivem dotazů: "potřebuji zesílit...", "jaký zesilovač", apod.). Největší vliv má parametr kvalita, který naštěstí funguje dost dobře (je tak důležitý, že se ho dotkl i d-book). Ale pro zlepšení kvality chce použít už trochu fištrónu, což některé tolik bolí, že se raději vrátí k debatě o zesilovačích.


Ještě podotknu, že oba parametry, tak důležité pro příjem, vyjadřují, jak dobrá je Trasa k přijímači. Tedy od rozhraní prostředí na anténě vysílače až po vstupní konektor na přijímači. Naprosto nepostihují chyby, které se dostanou až na onen přechod kov-vzduch vysílací antény! A to v žádné úrovni: bity/byty/pakety. Automaticky se předpokládá, že vysílatel a operátor dodají data i signál až do antény „bezchybně“.

Takže kdyby nás operátor chtěl potrápit, nedodá dobrá data do signálu a i přesto, že divák bude mít S/Q 100-100, obrázek na televizoru bude nepoužitelný. A anténáři i s dobrými měřáky budeme koukat na výborná čísla CBER-VBER a nekoukatelný obraz „a nebudeme chápat“.

Pozn: autor prohlašuje, že podobnost s aktuální situací v tuzemském příjmu je čistě náhodná…  ;D ;D ;D
« Poslední změna: 11. 01. 2013, 08:25:59 od Petr Svoboda »


TKRtechnik

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 100
    • Zobrazit profil
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #11 kdy: 11. 01. 2013, 08:54:08 »
Některým teoriím o teploměrech, které udávají naprosto imaginární údaje vyjádřené v % (když se ani neví, jakou hodnotu ta procenta vlastně vyjadřují), se člověk musí od srdce zasmát. Už proto, že si tím laikové jenom nějak vnitřně vynahrazují svůj handicap v podobě absence měřící techniky a myslí si, že dá z ho*na upléct bič a tím teploměrem něco skutečně změřit  ;D
na hlupáky nereaguji


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #12 kdy: 11. 01. 2013, 09:10:07 »
mě se osvědčily 2 nejzákladnější poučky:
- signál mezi 50-80 %
- kvalita o 20 % více než signál

Pochopitelně to neplatí absolutně, ale u valné většiny uživatelů to znamená, že budou mít trvale "obraz bez kostiček". A to je jediné, co je zajímá.


Amos Komenski

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #13 kdy: 11. 01. 2013, 10:34:45 »
Technik má bohužel pravdu. Je mnoho televizorů či boxů, které napájíte naprosto vyrovnaným signálem s téměř naprosto stejnou chybovostí (měřeno pořádným měřákem) a ony bargafy ukazují sílu i kvalitu různou, s odchylkami i více než 10%. Důvodem je zjevně nepříliš kvalitně sladěný tuner (s velmi měnícím se ziskem v průběhu celého pásma UHF). Jen velmi sporadicky se na trhu objeví televizory (např. starší řada Sony), která chybovost udávala jako bBER, sic nepříliš přesně, ale aspoň v řádu to sedělo.

S měřením "síly" - správně úrovně či výkonu je to daleko horší. Z principu musí být kvalitní tuner vybaven minimálně dvěma smyčkami automatického řízení zisku (AGC-jedna u vstupního zesilovače, druhá u mezifrekvenčního), jinak by nebyl schopen zpracovat signály v rozmezí několika řádů na vstupu. Bargraf síly signálu je pak zjednodušené zobrazení obvykle jen jedné smyčky, což je žalostně málo.

Proto rozhodně nelze tvrdit, v jakém rozmezí bargrafů je signál v pořádku, prostě je to různé jak u různých tunerů tak i u jednoho tuneru a různých kanálů.


wochomurka

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #14 kdy: 11. 01. 2013, 10:46:15 »
mě se osvědčily 2 nejzákladnější poučky:
- signál mezi 50-80 %
- kvalita o 20 % více než signál

Pochopitelně to neplatí absolutně, ale u valné většiny uživatelů to znamená, že budou mít trvale "obraz bez kostiček". A to je jediné, co je zajímá.
No já chytám ze 70km Velkou Javořinu,anténa bez zesáku,na diagnostice u TV to ukazuje síla jen 8-10%,kvalita je ale 90-100% a bez jediné kostičky.