Autor Téma: Rakusko/T-DAB  (Přečteno 1882078 krát)

omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #150 kdy: 24. 01. 2016, 19:02:21 »
Tak jsem se o víkendu pověnoval přijmu DAB a rušení od kabelovky. Zjistil jsem postupným odpojováním, že největším rušitelem jsem já sám. Zbyla mi jedna původní větev rozvodu, která je ze starého koaxu ještě z NDR, který nemá opletení, ale pouze nanesenou tenkou vrstvu hliníku a ten vyzařuje. Výměnou se dostanu z nejhoršího.
Další pokusy jsem prováděl při vypnuté kabelovce. Signál z Vidně jsem dostal na úroveň 30dB a z Bratislavy na 25dB, kolik je prahová hodnota pro stabilní příjem DAB?     
Pro příjem jsem použil LP anténu BU259. Jakou máte zkušenost s touto anténou? Má v plánu ji použít pro finální příjem Slovenských DVB-T a DAB signálů a bych pošetřil místo na stožáru.
« Poslední změna: 24. 01. 2016, 19:04:47 od omar3 »
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


272930370

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 308
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #151 kdy: 24. 01. 2016, 19:26:23 »
To je vtip? Tento typ antén (LP) bych použil tak leda při přímé viditelnosti na vysílač nebo když si to někdo bere do kempu pod stan. A místo na stožáru bych také neřešil, když ho bude málo, tak se holt dá stožár jiný. Na DAB klasickou kanálovku VHF a ne toto. Na SK TV muxy pak anténu na UHF.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #152 kdy: 24. 01. 2016, 19:41:29 »
Proč by to měl být vtip? Javorina mě z ní leze 40dB s neměřitelnou chybovostí. Až na Javorinu dají DAB, tak by to taky mělo stačit. Akorát se mi zdála poněkud tupá, co se týče směrovosti samozřejmě.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #153 kdy: 24. 01. 2016, 20:13:36 »
na Javorině určitě nebude všesměr na DAB, pokud bude stínit věž, budeš rád za každý dB :)
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #154 kdy: 24. 01. 2016, 20:43:01 »
... Signál z Vidně jsem dostal na úroveň 30dB a z Bratislavy na 25dB, kolik je prahová hodnota pro stabilní příjem DAB?     

Gaussian Sensitivity:

The value FSGmin is frequency dependent. It is 34.4 dBµV/m for a signal with a centre frequency of 220 MHz,
and its value at other frequencies can be calculated from the following formula:

FSGmin = [ 34.4 + 20log(F/220) ] dBµV/m, where F is the frequency in MHz

Rayleigh Sensitivity:

(Under normal “real world” reception conditions the DAB or DAB+ signal will be received via a Rayleigh transmission condition containing multiple echoes, Doppler frequency shift and often contributions from multiple SFN transmitters. Under these conditions the receiver will require a greater signal to noise ratio for normal operation.
Broadcast coverage planning in the UK assumes a Rayleigh transmission channel, and for this reason coverage thresholds are set at 5.5 dBs higher than would be required in a Gaussian environment).

The receiver must provide Adequate Audio Reception of a DAB signal with Rayleigh transmission channel characteristics with field strengths at or above the frequency dependent threshold shown in the following formula.

FSRmin = [ 39.9 + 20log(F/220) ] dBµV/m, where F is the frequency in MHz

 :) říká ministerstvo v UK:

https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/207937/Domestic_Min__Spec_v1.1_revisedJune13_.pdf
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #155 kdy: 24. 01. 2016, 21:02:39 »
To jsi mi pomoh.
V UK mají úplně jiné podmínky, třeba vyšší slanost ovzduší vlivem výparu mořské vody. Mě by zajímala praktická zkušenost z naší české kotliny.
Když připojím úroveň 25dB k teleskopu Tesco-radia, tak to nejede. Když brouzdám stejným radiem s teleskopem po střeše, tak se to sem tam chytne.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #156 kdy: 24. 01. 2016, 21:20:14 »
na Javorině určitě nebude všesměr na DAB, pokud bude stínit věž, budeš rád za každý dB :)
Ale prosimtě, nefilosofuj o něčem, o čem nic nevíš... VHF III není UHF a i ten k23 Plustelky, který je celý schovaný za věží pro směr na Moravu, tak pálí stejně dobře, jako ty tři volné muxy na špici... o VKV ani nemluvím a to taky není směrem na nás osazeno. Tak neteoretizuj z palce :)


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #157 kdy: 24. 01. 2016, 21:21:56 »
To jsi mi pomoh.
V UK mají úplně jiné podmínky, třeba vyšší slanost ovzduší vlivem výparu mořské vody. Mě by zajímala praktická zkušenost z naší české kotliny.
Když připojím úroveň 25dB k teleskopu Tesco-radia, tak to nejede. Když brouzdám stejným radiem s teleskopem po střeše, tak se to sem tam chytne.
Udělej mu konektor, píchání středu koaxu na teleskop není to pravé ořechové... prakticky ověřeno na vídeňském DABu.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #158 kdy: 24. 01. 2016, 21:36:53 »
To jsi mi pomoh.
V UK mají úplně jiné podmínky, třeba vyšší slanost ovzduší vlivem výparu mořské vody. Mě by zajímala praktická zkušenost z naší české kotliny.
Když připojím úroveň 25dB k teleskopu Tesco-radia, tak to nejede. Když brouzdám stejným radiem s teleskopem po střeše, tak se to sem tam chytne.

omluva, neuvedl jsem tam klíčovou větu:

A domestic receiver that is sold with an antenna must provide Adequate Audio Reception when receiving a DAB signal with a field strength signal greater than FSGmin

tedy se salinitou ovzduší to nemá nic společného...a pokud jsou normy u nás odlišné...asi podstatně odlišné nebudou

Podstatné může být (kromě antény), jak píše David Kříž, propojit to konektorem s případným řešením propojení stínění koaxu.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #159 kdy: 24. 01. 2016, 21:41:20 »
...Zbyla mi jedna původní větev rozvodu, která je ze starého koaxu ještě z NDR, který nemá opletení, ale pouze nanesenou tenkou vrstvu hliníku a ten vyzařuje...Pro příjem jsem použil LP anténu BU259...

srdce mi vyskočilo až do krku...to tě Stasi-DDR roztrhne jak hada...ještě napiš, že ten koax máš ve vlhkém prostředí ... :)

K té anténě - já jsem určitě ten poslední co by k tomu měl něco říct - ale nedá mi to. Já jsem v létě začal VĚDOMĚ s prdítkem nějakých slabých 4 dB, nějaké ztráty na koaxu a F konektorech tak jsem mohl mít na vstupu rádia řekněme 3 dB. ŠPATNÝ. Pak tedy anténa cca 9 dB - opět nějaká ta ztrátička - a sice ne ideální ale výrazný skok k lepšímu.

Tvou anténu BU-259 neznám, musel jsem juknout na web, píšou 6,5 dB; když odečteš nějaký ten decibelík na řetězec (nebo více když máš něco podobné jako NDR i zde) a již se ti to může lámat do špatna. David Kříž má na to jednoduchou odpověď - pořádnou anténu.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


rh01

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 26
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #160 kdy: 25. 01. 2016, 00:21:16 »
i ten k23 Plustelky, který je celý schovaný za věží pro směr na Moravu, tak pálí stejně dobře, jako ty tři volné muxy na špici...
K23 nebyl převeden do hlavního AS spolu s K57? Zas to škrtí Maďaři, nebo je to jenom rozhodnutí Towercomu?


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #161 kdy: 25. 01. 2016, 10:10:37 »
Nevím odkud vysílá, ale já mám 23 ještě o něco silnější něž 55-57. Zřejmě rozdílem v útlumu kabelu na vyšších kmitočtech.

Když bude problém s DAB z Javoriny, mohu přijímat Kamzík. Mám dostatečný signál DVB-T z obou vysilačů akorát Javorina je pro mne jednodušší na sloučení, kdy 23 pomíjím a 55-57 se celkem lehce vklíní mezi 51 a 59. Uvidíme na jaké kanály pak přejdou.

S konektorem na Tesco-radio počítám, než se do toho pustím, tak jsem chtěl znát zkušenost, jaká minimální úroveň je potřebná. Třeba i s konektorem mi to nepojede. Z dob analogu mám schované 14 prvkové antény, ale pokud to nebude nutné, tak je tam nechci z prostorových důvodů dávat. Rád bych použil antény, které se kotví za reflektorem.

Andreji, při pokusech jsem použil již standardní koax. 3x stíněný. Ten RFT z NDR dlouhá léta spolehlivě slouží. Každý jiný by byl za ty roky rozpadený sluncem a mrazem. V dobách kdy jsme ho kupoval byl k dispozici už jen ten zelený a ten byl za par let venku bez toho zeleného obalu.   
« Poslední změna: 25. 01. 2016, 10:16:30 od omar3 »
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #162 kdy: 25. 01. 2016, 21:38:01 »

S konektorem na Tesco-radio počítám, než se do toho pustím, tak jsem chtěl znát zkušenost, jaká minimální úroveň je potřebná. Třeba i s konektorem mi to nepojede....

výše zmiňuješ žes brouzdal po střeše a občas se to chytalo; nepíšeš jak si Tesco dělo napájel; zapomněl jsem připomenout, že při mých letních hrátkách, při provozu na baterie jsem musel na stínění koaxu u rádia pověsit kus drátu o délce lambda/4 (přesná délka není důležitá, mám dojem, že klidně +/- 10 cm). Střední vodič koaxu jsem měl jen tak zaháklý za kořen teleskopu a teleskop sklopen na minimum. A jelo to, klíčová ale byla anténa s vyšším ziskem. S malou anténou to jelo jenom ráno a večer, byly zrovna ty šílené teploty, když slunce začalo žhavit tak index lomu atmosféry šel asi do háje. Instalace konektoru má výhodu, že máš mechanicky i elektricky stabilní spoj a můžeš skákat kazačok při hledání signálu :) Mluvím o tom proto, že i když nabastlit na rádio konektor není až taková "rocket science", dá se udělat hrubý průzkum i bez něj.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #163 kdy: 26. 01. 2016, 16:04:23 »
...Další pokusy jsem prováděl při vypnuté kabelovce. Signál z Vidně jsem dostal na úroveň 30dB a z Bratislavy na 25dB, kolik je prahová hodnota pro stabilní příjem DAB?...
... tak jsem chtěl znát zkušenost, jaká minimální úroveň je potřebná. ...

Neznam konfiguraci zabezpeceni SK a AT muxu, ale pro cast stanic v CZ muxu Teleko (dvojka,retro,sport) ktera je hure zabezpecena (EEP-2A), plati minimalni odstup SNR asi 4.5 dB, coz pri typickem sumovem cisle 6 dB dela minimalni potrebnou uroven asi -101 dBm.

Prakticka zkusenost - "USB noname rudoch" s RTL2832 a SW dekoderem DAB Player 1.0.2.75 potrebuje asi -98 dBm aby zacal hrat, pritom ukazuje SNR asi 5 dB.

Pokud vam spektrak pri RBW 0.25 MHz ukazuje 25 dBuV jak pisete, znamena to kanalovou uroven (1.5 MHz) asi -76 dBm. To by mela byt o vic jak 20 dB vetsi uroven nez zminena minimalni uroven.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #164 kdy: 26. 01. 2016, 16:49:43 »
Díky, přesně toto jsem potřeboval.
Zřejmě prostým přiložením středního vodiče k teleskopu bez stínění vzniká takový útlum, že to úrovňově nestačí.
Teď už jen zabudovat ten konektor a DAB je doma. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML