Autor Téma: Antena vkv FM na balkoně  (Přečteno 8969 krát)

Thomas987

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Antena vkv FM na balkoně
« kdy: 17. 11. 2013, 19:27:34 »
Mám nějaké potíže s příjmem. Na to, že chytám Pardubice Krásné s výkonem 100 kW, dávám antenu (dipol i tříprvek)vodorovně i svisle a síla signálu asi tak stejná a podle mne slabá. Kabel mám starší, dlouhý 8 m a ohmicky jsem ho měřil a OK. Symetrizační člen jsem kontroloval.Už nevím co s tím, může mít kabel nějaké skryté útlumy, vady? Nebo špatný styk konektoru kabelu a radia?? Asi koupím nový kabel. A váš názor?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Koddy

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 29
  • Multiplex 1, 2, 3 a 4, Regionální síť 7 a 8
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Antena vkv FM na balkoně
« Odpověď #1 kdy: 17. 11. 2013, 19:59:56 »
Mám nějaké potíže s příjmem. Na to, že chytám Pardubice Krásné s výkonem 100 kW, dávám antenu (dipol i tříprvek)vodorovně i svisle a síla signálu asi tak stejná a podle mne slabá. Kabel mám starší, dlouhý 8 m a ohmicky jsem ho měřil a OK. Symetrizační člen jsem kontroloval.Už nevím co s tím, může mít kabel nějaké skryté útlumy, vady? Nebo špatný styk konektoru kabelu a radia?? Asi koupím nový kabel. A váš názor?

Nejspíš za to může inverze nebo mlhy v tomto období. V bytovém domě máme STA (TV+R). Pro rádio je instalována anténa Alcad FM-200 (S dipól). Bez a se zesilovačem je příjem stejný. Nyní je občas problém ve večerních hodinách s rádiem Frekvence 1 na 93.5 FM ze silné Bukové hory, pěkně šumí a leze do ní ČRo Vltava na 93.3 FM z Plzně. Ještě ke všemu čistě hraje pražské Radio City na 93.7 FM ze Žižkova. Pokud je zas Frekvence 1 čistá, Vltava šumí a City je téměr nezachytitelné. Podobnou situaci zjišťuji na obyčejném rádiovém přijímači s prutovou anténou. Lokalita: Teplicko.
STA (DVB-T a FM)


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Antena vkv FM na balkoně
« Odpověď #2 kdy: 17. 11. 2013, 22:44:58 »
Mám nějaké potíže s příjmem. Na to, že chytám Pardubice Krásné s výkonem 100 kW, dávám antenu (dipol i tříprvek)vodorovně i svisle a síla signálu asi tak stejná a podle mne slabá. Kabel mám starší, dlouhý 8 m a ohmicky jsem ho měřil a OK. Symetrizační člen jsem kontroloval.Už nevím co s tím, může mít kabel nějaké skryté útlumy, vady? Nebo špatný styk konektoru kabelu a radia?? Asi koupím nový kabel. A váš názor?
Jak se dá ohmicky zkontrolovat koax kabel?


Jan H

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 159
  • Není nad výhled s dálkovým příjmem:-)
    • Zobrazit profil
Re:Antena vkv FM na balkoně
« Odpověď #3 kdy: 18. 11. 2013, 01:25:10 »
Tak na vině bude nejspíš z velké míry ta anténa Alcad FM-200.Pokud se to dá považovat vůbec za anténu.Nevím, kdy konečně anténáři pochopí, že podobné zrůdnosti instalovat na STA je nesmysl.Ale FM a ještě k tomu na STA poslouchá málokdo, takže kdo by si lámal hlavu se směrovou anténou a kvalitním příjmem VKV stanic...  >:( Alcad dipól vám přijímá s nulovým ziskem signály ze všech směrů,takže výsledek je takový, že dobře nehraje vlastně nic.Inverze v tom hraje už roli nepatrnou.Nechejte si proto instalovat na STA směrovou anténu na požadovaný vysílač,který u vás jde nejlépe pro kvalitní poslech.Zachytíte stejně i tak většinu frekvencí i jiných směrů,tedy o počet programů nebude nouze.



Nejspíš za to může inverze nebo mlhy v tomto období. V bytovém domě máme STA (TV+R). Pro rádio je instalována anténa Alcad FM-200 (S dipól). Bez a se zesilovačem je příjem stejný. Nyní je občas problém ve večerních hodinách s rádiem Frekvence 1 na 93.5 FM ze silné Bukové hory, pěkně šumí a leze do ní ČRo Vltava na 93.3 FM z Plzně. Ještě ke všemu čistě hraje pražské Radio City na 93.7 FM ze Žižkova. Pokud je zas Frekvence 1 čistá, Vltava šumí a City je téměr nezachytitelné. Podobnou situaci zjišťuji na obyčejném rádiovém přijímači s prutovou anténou. Lokalita: Teplicko.
[/quote]
DVB S:30W-75E,Skylink, DVB T:CZ,AU,SK,HU,analog uhf HU,(BiH), DVB C:UPC.
FM:CZ,SK,AU,HU,HR.


J T

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 86
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Antena vkv FM na balkoně
« Odpověď #4 kdy: 09. 03. 2014, 02:12:39 »
Já mám v centru Prahy ve 3.patře na držáku na zdi vedle okna výložník cca 1,5m do prostoru, na něm nějaký polský S-dipól za 145 Kč, jemuž jsem lehkým násilím domluvil hlavně do vertikálnosti, žádný zesilovač, jen 10m kvalitního koaxu přímo do receiveru a nemůžu si stěžovat, chytím všechny pražské stanice naprosto čistě, což mi postačuje, jelikož mimopražské mne nezajímají.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0