Autor Téma: DAB Jižní Morava  (Přečteno 462459 krát)

MajoDX

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 21
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #105 kdy: 08. 12. 2017, 11:50:52 »
normálně jsem ZCEPENĚL.

od 30.11. kdy vykopli Hády a tato 12D killer queen mi zlikvidovala sousední 11D Vídeň, jsem ob den v bezmezné zoufalosti na ni klikl abych si potvrdil, že jsem v ř.ti, no a dnes večer kolem osmé večer po kliknutí na dálkoovladač vidím na displeji Big City Live a slyším muziku. Jsem ZCEPENĚL.

Intenzita 9 dílků, chybovost 0-1. Zařval jsem "co se to k sakru děje?!" Světověji to zní "what the f.ck is going on here?!"

Rozum mi to nebere.

Již jsem zvažoval nákup levnější varianty "krabice na lednici" bez vstupu pro externí anténu (k čemu externí anténa kvůli killer queen Hády) a včil nevím která bije.

To jsou starosti, že :)

Ne každý den je posvícení ... včera boli zlepšené príjmové podmienky, mne (okr. Topoľčany) včera hral aj kanál 9C z Chorvátska.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #106 kdy: 08. 12. 2017, 21:33:46 »
...od 30.11. kdy vykopli Hády a tato 12D killer queen mi zlikvidovala sousední 11D Vídeň...no a dnes večer kolem osmé večer
Intenzita 9 dílků, chybovost 0-1. Zařval jsem "co se to k sakru děje?!"

Rozum mi to nebere.

Ne každý den je posvícení ... včera boli zlepšené príjmové podmienky, mne (okr. Topoľčany) včera hral aj kanál 9C z Chorvátska.

ano, v koutku duše jsem doufal, že může být meteo mimořádka, venku to bylo cítit v luftě a potvrdilo mi to sondážní měření ČHMU - inverzní koleno na grafu výškové teploty jak vyšité.

Což napovídá tomu, že místní robustní 12D leze do 110 km 11D, ale je tam asi zlom, kdy při určité intenzitě přespolního se s tím přijímač vyrovná (resp. místní predátor nemá absolutní moc); takže musím čekat, jak Rakousko realizuje celoplošný multiplex, který má být zaveden v první polovině 2018 tj. jaké technické parametry bude mít - místo a výkon vysílačů, SFN ap. Pokud budu mít štěstí tak budu na příjmu nezávisle na meteo.

Čta o DAB střevech, představuji si to, co se děje v přijímači asi takhle:

Když přijímač zobrazuje Playing (ale z důvodu vysoké chybovosti nehraje), identifikoval MUX tj. správně identifikoval i synchronizační kanál a správně načasoval okno pro Fouriera; protože pro FIC (Fast Information Channel), který následuje a který obsahuje MCI (Multiplex Configuration Information) se používá robustní ochrana proti chybovému přenosu s 0.33 konvolučním kódem, což odpovídá přenosu 67 % redundantních dat, přijímač dokáže dekódovat tuto informaci tj. při manuálním ladění zobrazí název Muxu. Samotný MSC (Main Service Channel) ale takhle luxusně zabezpečen není tj. když se mi do slabšího 11D sere brutální 12D, konvoluční kódování muziky již tahá za kratší konec a nedokáže zrekonstruovat info 11D protože mu 12D příliš rozdrbal posloupnost nul a jedniček.

Jiná věc je, že Kamzík 12C (soused predátora 12D) ukáže na intenzitě jenom velkou 0; to nevím jestli je již analog problém na vstupu anebo nějaké sekundární digitální hrátky :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #107 kdy: 10. 12. 2017, 13:34:45 »
Provedl jsem místní šetření na přímý dohled od vysilače Hády, ale než přistoupím k prezentaci výsledků, potřeboval bych poradit.
Udávané kmitočty multiplexů DAB jsou začátek multiplexu nebo jejich střed?
V příloze scan kanálů 11 a 12.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Augusto_Pinochet

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 139
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #108 kdy: 10. 12. 2017, 14:28:51 »
Vždy střed (stejně jako u DVB-T/T2), ale to by místní DAB propagátoři měli přece vědět!  :'(


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #109 kdy: 10. 12. 2017, 15:20:15 »
Já jsem ze staré školy, kde byla podstatnější nosná obrazu na začátku kanálu, ale za propagátora DAB se nepovažuji. Spíše jsem technologicky neutrální.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #110 kdy: 10. 12. 2017, 17:33:15 »
Jo central, jak dostals hezké pohlazení od AS&AP

11D Vídeň 222,064 MHz
12C Kamzík 227,360 MHz
12D Hády 229,072 MHz

Sken tomu odpovídá, paráda vidět co se mé anténě honí hlavou. V nějakém doporučení jsem četl pro napětí na vstupu rádia minimálně 11 dBuV, pokud je tato jednotka ekvivalentem hodnoty 21-22 dBuV na skenu, tak to měřené místo mělo i rezervu; Kamzík má ještě o kousek více, no a Hády letí do nebe a jsou nalepeny na Kamzík.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #112 kdy: 15. 12. 2017, 15:56:12 »
CSDX nezklamal. Díky za fotodokumentaci.
Z tohoto přístupu by si měli vzít někteří diskutující příklad. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #113 kdy: 16. 12. 2017, 15:08:19 »
Provedl jsem místní šetření na přímý dohled od vysilače Hády...V příloze scan kanálů 11 a 12.


... Hády letí do nebe a jsou nalepeny na Kamzík.

Omare, dotaz. Na webu jsem našel záznam spektra 2 sousedních kanálů a spektra jsou oddělena (příloha).  Umožňuje Tvůj spektrák nastavit jemnější rastr, resp.i kdyby byl jemnější jestli by se 12C a 12D oddělily anebo se to tam prostě mydlí.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #114 kdy: 16. 12. 2017, 20:19:53 »
Bohužel, na detailnější náhled se teď nedostanu. Používám obyčejný Planar, který má nejmenší span 18MHz. Můžu si někdy zkusit půjčit přístroj, který dokáže detailnější náhled. K čemu to ale bude dobré, jestli je vidět mezera mezi multiplexy? Na detailnějším spektru budou odděleny, mydlí se to až v přijímači.

Já teď zažívám psycho s obnovením přijmu rakouského multiplexu. To bude na samostatný rozbor. Původně jsem myslel, že to souvisí se spuštěním Hádů, ale zjišťuji, že jen nepřímo. Řeším takové nepochopitelnosti, jako změna chybovosti podle umístění přijímače připojeného kabelem nebo připojením zesilovače.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #115 kdy: 16. 12. 2017, 21:39:19 »
.... Používám obyčejný Planar, který má nejmenší span 18MHz. Můžu si někdy zkusit půjčit přístroj, který dokáže detailnější náhled. K čemu to ale bude dobré, jestli je vidět mezera mezi multiplexy?

ne, ne, nic si nepůjčuj, tak vážně jsem to zas nemyslel. A navíc, kdybys na něco přišel tak by  ČRa na nás poslala FBI, a kdyby ne, tak by nás stejně schitler poslal do řiti a vysvětlil "jak to ma byt".

Spekulace: kdyby jemnější rastr ukázal, že spektra jsou oddělena, možná by se na vedlejším 12C ukázala nějaká anomálie... necháme to koňovi, zvláště v situaci, kdy hoši z ČRa mají equipmenty za "does not matter how much is it" jenom aby měřili všechno co měřit potřebují, a oni ví a neřeknou nic, protože my zde jsme nic... :)
« Poslední změna: 16. 12. 2017, 21:52:44 od AndrejH »
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #116 kdy: 17. 12. 2017, 08:52:10 »
a nebo byste museli mít měřak co umí přimo dab+ ale ten by stal asi jako barák, je jich zatim velmi malo.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #117 kdy: 17. 12. 2017, 18:06:42 »
to nemá cenu řešit, ztráta Kamzíku není nepříjemnost. Na Vídeň je potřeba počkat do dubna jak se na 11C projeví zvýšený výkon proti 11D (ten stejně možná zruší) a taky jak bude postaven rakouský celostátní mux.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #118 kdy: 18. 12. 2017, 08:31:33 »
To jsou právě ty výzvy.
Vídeň jsem už nahodil a na Kamzík se podívám po vánocích. Teď už nestíhám důležitější věci.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


TomMIchal

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #119 kdy: 24. 12. 2017, 08:15:59 »
Drobný poznatek z vycházky na nevelký kopeček "Palackého vrch" v Brně s přímým výhledem na vysílač Hády. I přes nevelkou vzdálenost k Hádům se dařilo zachytit DAB, jak z Vídně, tak z Kamzíku  :)