Autor Téma: Budoucnost rozhlasove digitalizace  (Přečteno 452117 krát)

BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #210 kdy: 23. 08. 2017, 17:51:33 »
Ja vim jaky maji toky, tak to take ma byt a ne ta "plechova" zoufalost v CR.
Bohuzel i umi sladit nastaveni zvuku, coz v CR take neumi a z ceskeho rozhlasu ti jeste hloupe napisi, ze pri poslechu DAB si musis jinak naladit equalizer, takovou hloupost nekdo vypusti..
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #211 kdy: 23. 08. 2017, 22:32:18 »
Jak se zdá, nemusí být vše progresivní, když to využívá jen internet. Zprávička v odkazu naopak naznačuje, že se objevuje trend, kdy jen internetová rádia začínají využívat, alespoň v Nizizemsku, i vysílání "on air" v DAB+. Čili to není jen krátkodobá slepá ulička, jak někteří nepřející skeptici o DABu naznačují.

http://www.radiomagonline.com/around-the-world/0020/internet-radio-stations-fighting-fire-with-fire/39167

asi cítí v kostech, že ten zatracenej starej (dobrej) éter není až tak zatracenej.

Navíc otázka věku posluchače nemusí hrát roli - jupees to nepřeválcovali:

Kdysi byl publikován průzkum poslechovosti rádia v UK s výsledkem, že digitální poslechovost je zastoupena věkově rovnoměrně tj. žádná statistická kumulace teenagerů nebo "vrať se dohrobů"; nechce se mi dohledávat detail, jak to bylo rozprostřeno přes DAB a internet.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #212 kdy: 23. 08. 2017, 22:40:11 »
To bud rad, ze jsi hudebne hluchy a tu horsi kvalitu neslysis, je slyset z beden, natoz ve sluchatkach..

Nyni jsem na Slovensku a poslouchat DAB oproti CR primo lahoda.Zvukove uplne nekde jinde.Ani nepostrehnete prepnuti mezi FM/DAB nejen kvalitou, ale i presnym nastaveni zvuku - hlasitost, vysky. basy atd.To se neda ani naznakem srovnat vubec s ceskymi mux a to vcetne ceskeho rozhlasu.

No a máš sebou ty bedny natož sluchátka?  :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #213 kdy: 24. 08. 2017, 07:46:49 »
....ale pořad ma čro lepší zvuk než u teleka. Co nechapu proč teleko nevyřadí český rozhlas, který rozvíjí vlastní síť, popřípadě může nechat regionýlky než si je v danem regionu "přebere" čro. Pak je to jak v FM napříč celym pasmem i 4x jedna a ta sama stanice, 4x radiožurnal, 3x vltava.... a tak podobně.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


pevy

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 495
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #214 kdy: 24. 08. 2017, 09:39:41 »
1) On ne každý, kdo dnes může přijímat mux TELEKO, může přijímat i mux ČRo. A myslím, že to tak bude ještě hooodně dlouho.
2) Kdyby TELEKO vyřadili programy ČRo, co mu potom v muxu zbude? Vždyť tam jinak skoro nic není (až snad na ten Samson).
DVB-T/T2: Černá hora (K26,28,31,45), Krásné (K26,28,34), Kojál, Praděd, Klodsko (K22,25,33,46,47), Andrlův chlum (K21), Sněžné jámy (K22,24,30,37,47), RS5 Litomyšl (K35).
DAB: Teleko Černá hora 5D, ČRo 12C+12D, Polskie radio Klodsko 5B

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #215 kdy: 24. 08. 2017, 09:52:32 »
1) On ne každý, kdo dnes může přijímat mux TELEKO, může přijímat i mux ČRo. A myslím, že to tak bude ještě hooodně dlouho.
2) Kdyby TELEKO vyřadili programy ČRo, co mu potom v muxu zbude? Vždyť tam jinak skoro nic není (až snad na ten Samson).

Tak hlavně praha a střední čechy, zbytečne mit na všech db frekvecích čro, jako je tomu u fm, navic se čro rozšíří ješte do plzně, brna a ostravy, tak by tam spiš mohli hodit nějaka normalní radia. Třeba něco na způsob  dab muxu českych radiokomunikací.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #216 kdy: 24. 08. 2017, 11:37:12 »
Jak mi bylo z Teleka naznačeno, není pro jeho majitele vysílání v DABu výdělečná činnost, ale spíše koníček. Proto, pokud by asi někdo dodal signál své stanice až na vysílací kótu, tak by se do MUXu Teleka dostal. Mezi přáním posluchače a skutečným vysíláním po celém Česku je na cestě dost překážek distribučních, technických i finančních.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #217 kdy: 24. 08. 2017, 14:08:46 »
Jak mi bylo z Teleka naznačeno, není pro jeho majitele vysílání v DABu výdělečná činnost, ale spíše koníček. Proto, pokud by asi někdo dodal signál své stanice až na vysílací kótu, tak by se do MUXu Teleka dostal. Mezi přáním posluchače a skutečným vysíláním po celém Česku je na cestě dost překážek distribučních, technických i finančních.

Dokud je bude "dotovat" čro, ale co až pustí čro svůj mux který buduje? tak tam kde je teleko či rti pro ně bude zbytečne platit distribuci a tak, když bude dodavat svuj signal ze sveho muxu, tak až to čro ukončí tak aby nam nakonec ten komerční dab+ nevypli.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #218 kdy: 12. 09. 2017, 21:49:14 »
Jak se zdá, nemusí být vše progresivní, když to využívá jen internet. Zprávička v odkazu naopak naznačuje, že se objevuje trend, kdy jen internetová rádia začínají využívat, alespoň v Nizozemsku, i vysílání "on air" v DAB+. Čili to není jen krátkodobá slepá ulička, jak někteří nepřející skeptici o DABu naznačují.

http://www.radiomagonline.com/around-the-world/0020/internet-radio-stations-fighting-fire-with-fire/39167

asi cítí v kostech, že ten zatracenej starej (dobrej) éter není až tak zatracenej.

Navíc otázka věku posluchače nemusí hrát roli - jupees to nepřeválcovali:

Kdysi byl publikován průzkum poslechovosti rádia v UK s výsledkem, že digitální poslechovost je zastoupena věkově rovnoměrně tj. žádná statistická kumulace teenagerů nebo "vrať se dohrobů"; nechce se mi dohledávat detail, jak to bylo rozprostřeno přes DAB a internet.

ani jsem si to neuvědomil, až mně nakopla autorka článku Zuzana Hronová na aktualne.cz s názvem "Dnešní senioři byli fanoušky Beatles, my jim cpeme dechovku"; jo panečku, komu tento fakt dokutálí až do jeho palice; až se mi chce nechat o tom hlasovat.

Odkaz na článek nedávám, protože by to nikdo nečetl a tak jenom kopíruji jeho úvod:

"Vytvořili jsme si stereotypní kategorii "senior", pod babičkou si stále představujeme ženu z knížky Boženy Němcové, ačkoliv dnešní babičky mohly být hippiesačky a poslouchat Beatles, popisuje jeden z projevů věkové diskriminace dr. Lucie Vidovićová, výzkumná pracovnice na Fakultě sociologických studií Masarykovy univerzity".

P.S. článek samozřejmě není o Beatles, ale o něčem jiném, použil jsem jenom zúžený "message" pasující na toto vlákno diskuze

DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #219 kdy: 13. 09. 2017, 07:56:31 »
Jak se zdá, nemusí být vše progresivní, když to využívá jen internet. Zprávička v odkazu naopak naznačuje, že se objevuje trend, kdy jen internetová rádia začínají využívat, alespoň v Nizozemsku, i vysílání "on air" v DAB+. Čili to není jen krátkodobá slepá ulička, jak někteří nepřející skeptici o DABu naznačují.

http://www.radiomagonline.com/around-the-world/0020/internet-radio-stations-fighting-fire-with-fire/39167

asi cítí v kostech, že ten zatracenej starej (dobrej) éter není až tak zatracenej.

Navíc otázka věku posluchače nemusí hrát roli - jupees to nepřeválcovali:

Kdysi byl publikován průzkum poslechovosti rádia v UK s výsledkem, že digitální poslechovost je zastoupena věkově rovnoměrně tj. žádná statistická kumulace teenagerů nebo "vrať se dohrobů"; nechce se mi dohledávat detail, jak to bylo rozprostřeno přes DAB a internet.

ani jsem si to neuvědomil, až mně nakopla autorka článku Zuzana Hronová na aktualne.cz s názvem "Dnešní senioři byli fanoušky Beatles, my jim cpeme dechovku"; jo panečku, komu tento fakt dokutálí až do jeho palice; až se mi chce nechat o tom hlasovat.

Odkaz na článek nedávám, protože by to nikdo nečetl a tak jenom kopíruji jeho úvod:

"Vytvořili jsme si stereotypní kategorii "senior", pod babičkou si stále představujeme ženu z knížky Boženy Němcové, ačkoliv dnešní babičky mohly být hippiesačky a poslouchat Beatles, popisuje jeden z projevů věkové diskriminace dr. Lucie Vidovićová, výzkumná pracovnice na Fakultě sociologických studií Masarykovy univerzity".

P.S. článek samozřejmě není o Beatles, ale o něčem jiném, použil jsem jenom zúžený "message" pasující na toto vlákno diskuze

To je taky pravda, když si poslechneš co hrajou regionálky čro, přidaš k tomu coutry radio, signal a radio dechovka, tak se nedivim. Taky když se řekne důchodce tak si představím starce jak max poslouchaji nejake ty dechovky, stare písničky nebo country :D
Ale rozhodně by mě nenapadlo že by důchodce ladil třeba beat, hey, rockradio... a poslouchal třeba nějakej ten rock, poprock, nebo radia typu dance, evropa 2... a nejake ty druhy popu :D
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #220 kdy: 13. 09. 2017, 08:03:12 »
http://www.rozhlas.cz/digital/digital/_zprava/vysilac-radec-bude-mit-mimoradnou-vyluku-chysta-se-na-prichod-dab--1752738

Byl už se nekdo podívat? někdo z Plzeňska ;) Jestli už tam jsou dab+ anteny, už by měla být technika na místě. ;) Ted už jen aby to pustili :)
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #221 kdy: 15. 09. 2017, 22:58:47 »
http://www.rozhlas.cz/digital/digital/_zprava/vysilac-radec-bude-mit-mimoradnou-vyluku-chysta-se-na-prichod-dab--1752738

Byl už se nekdo podívat? někdo z Plzeňska ;) Jestli už tam jsou dab+ anteny, už by měla být technika na místě. ;) Ted už jen aby to pustili :)

Nesmíš to tak prožívat; to není jako když se k letišti Ruzyně shluknou fandové s foťáky když tam sedá něco vzácného, třeba Airbus A380 nebo nějaký jiný exot; genesis DAB antény na vysílači je v tomto srovnání introvertní proces, který transformuje do extroverze až po proniknutí programů do nálad v domácnostech
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #222 kdy: 16. 09. 2017, 08:01:01 »
Jakou má budoucnost DAB se dá ukázat na realitě:  8)

Jen čerstvě kopíruji - "Today, nationwide radio broadcasts will be extinguished on the FM network in southern and western Norway. Next Wednesday, NRK will disappear from the FM band in Oslo, Akershus, Østfold and Vestfold. In Nordland, where NRK switched its FM broadcasts on January 11 this year, Digitalradio Norway has found that radio broadcasting has now stabilized at the same level as last year."
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #223 kdy: 06. 10. 2017, 10:50:11 »
Dánsko přechází z dab na dab+, budete se divit ale kodek he-aac v2 neuvidíte ani u stanic se 40kb/s, vše tam vysíla ve v1 a někde jsem zahlid informaci snad i LC-aac. V Německu jsem ten kodek také neviděl. Tak by mě zajímalo, proč se používa snad jenom u nás? Co jsem tak zběžně kouknul i na informace o norských muxech, tak jsem ho také neviděl. Proč jej teda nikdo nepoužil? Snad nejsme jediný stát který tuto lepší verzi použil.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #224 kdy: 06. 10. 2017, 12:03:00 »
Podle jedine! stanice v Dansku a asi dvou v Nemecku (s <= 48 kbps) se nedaji delat zavery. Pro vyssi toky HE-AAC v2 nema moc smysl.