Autor Téma: Budoucnost rozhlasove digitalizace  (Přečteno 452297 krát)

Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #225 kdy: 06. 10. 2017, 12:57:17 »
Podle jedine! stanice v Dansku a asi dvou v Nemecku (s <= 48 kbps) se nedaji delat zavery. Pro vyssi toky HE-AAC v2 nema moc smysl.

Teleko ma he-aac v2 skoro u všech stanic, jinak i u stanic typu 72kb/s, 64kb/s mají všude všichni he aac v1, to nechapu proč, tady by se to naopak hodilo. Každej to cpe všecko do v1 když v2 ma lepši kvalitu, tak když už tam maji tak malé toky tak proč nedají v2 všude.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #226 kdy: 06. 10. 2017, 14:31:22 »
Tak jeste jednou, pro bitove toky nad 48 kbps je kvalita zvuku v HE-AACv2 stejna jako v HE-AACv1.


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #227 kdy: 06. 10. 2017, 15:27:43 »
Tak jeste jednou, pro bitove toky nad 48 kbps je kvalita zvuku v HE-AACv2 stejna jako v HE-AACv1.

Takže by to vubec ničemu nepomohlo? To by ale pak měla byt poslechova kvalita v muxu čro stanic s 48kb/s v he-aac v2 stejná jako s 80kb/s v he-aac v1. Zda se mi ale že ty s 80kb/s mají lepší kvalitu zvuku.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #228 kdy: 06. 10. 2017, 15:57:56 »
Prvni veta - ano. Druha veta je nesmysl. Snad naposledy - kvalita zvuku HE-AACv2 64 kbps je stejna jako HE-AACv1 64 kbps.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #229 kdy: 06. 10. 2017, 22:19:02 »
Tak jeste jednou, pro bitove toky nad 48 kbps je kvalita zvuku v HE-AACv2 stejna jako v HE-AACv1.

Takže by to vubec ničemu nepomohlo? To by ale pak měla byt poslechova kvalita v muxu čro stanic s 48kb/s v he-aac v2 stejná jako s 80kb/s v he-aac v1. Zda se mi ale že ty s 80kb/s mají lepší kvalitu zvuku.

Jardo: Kdysi jsem na Tvůj podobný podnět reagoval i já, možná v jiném vlákně, prosím netrap nás:

Be so kind, a koukni na tento odkaz, na stránku 9 a na graf - ten ukazuje jak se křivky AAC v1 a AAC v2 po bit rate 48 kbit/s důvěrně zamotají jedna do druhé (lesbická láska protože křivka = ta).

https://tech.ebu.ch/docs/techreview/trev_305-moser.pdf

Můžeme donekonečna diskutovat jak jsou ty subjektivní poslechové testy EBU (European Broadcasting Union) férové, ale můžeme to vzít alespoň jako nějaký výchozí bod.

« Poslední změna: 06. 10. 2017, 22:22:02 od AndrejH »
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #230 kdy: 07. 10. 2017, 13:44:02 »
Tak jeste jednou, pro bitove toky nad 48 kbps je kvalita zvuku v HE-AACv2 stejna jako v HE-AACv1.

Takže by to vubec ničemu nepomohlo? To by ale pak měla byt poslechova kvalita v muxu čro stanic s 48kb/s v he-aac v2 stejná jako s 80kb/s v he-aac v1. Zda se mi ale že ty s 80kb/s mají lepší kvalitu zvuku.

Jardo: Kdysi jsem na Tvůj podobný podnět reagoval i já, možná v jiném vlákně, prosím netrap nás:

Be so kind, a koukni na tento odkaz, na stránku 9 a na graf - ten ukazuje jak se křivky AAC v1 a AAC v2 po bit rate 48 kbit/s důvěrně zamotají jedna do druhé (lesbická láska protože křivka = ta).

https://tech.ebu.ch/docs/techreview/trev_305-moser.pdf

Můžeme donekonečna diskutovat jak jsou ty subjektivní poslechové testy EBU (European Broadcasting Union) férové, ale můžeme to vzít alespoň jako nějaký výchozí bod.

Koukal jsem, ja se domníval že lepší kodek znamena že že při stejnem bitrate ten zvuk bude kvalitnější, tedy pokud to ma 80 kbs tak když použiju novejší lepši verzi bude to mit lepši kvalitu než verze první, no a ono je to jinak.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


MajoDX

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 21
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #231 kdy: 08. 10. 2017, 13:58:32 »
Prvni veta - ano. Druha veta je nesmysl. Snad naposledy - kvalita zvuku HE-AACv2 64 kbps je stejna jako HE-AACv1 64 kbps.

Prečo sa teda dnes nepoužíva všade už len HE-AAC v2?  Ak platí, že od určitého bitrate je kapacitne a aj kvalitou porovnateľná so staršími verziami AAC, načo sa potom HE-AAC v1 alebo AAC-LC nasadzuje? ...


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #232 kdy: 08. 10. 2017, 18:55:21 »
vzato na kořen věci, možná nezodpověditelná otázka.

jenom mé asociace, spíše abych někoho vyprovokoval k upřesnění.

pokud budeme uvažovat akademicky, tedy vezmeme graf poslechových testů EBU (odkaz výše) jako důvěryhodný a budeme předpokládat, že se s datovým tokem (písní) než se dostal na vstup DAB+ kodeku nepříznivě nemanipulovalo (x možností, že), tak od 128 kbps stačí AAC-LC.

Spíše bych si osobně zaspekuloval, že jestli není jistější 128 kbps AAC-LC než HE-AAC v 2, kdy se ve v2 "uměle" vytváří vyšší frekvence a stereo se vypočítává. Jestli tato "filozofie" není pro netopýří ucho již postřehnutelná (mé ucho to rozhodně není).

Převedeno do praxe: AVIS jede na 80 kbps AAC-LC jen na 4 stanicích, kde již kvalita by měla být slyšet - Junior, Patria, Litera, New Model - možná si řekli, že u těch to nevadí. Navíc AVIS možná při koupi zařízení hleděl na cenu, no a AAC-LC kodek byl dobrý kauf.

Towercom: nejnižší datový tok 96 kbps a jenom u dvou stanic, kde dle grafu je pokles kvality ještě malý. Spíše mně mate Junior - HE-AAC v1 (pokud zdroj info je správné), tedy mají k dispozici kodek v1 a je použit jenom u jedné stanice.

ČRa, mux ČRo Praha Žižkov: HE-AAC v2 a dvě skupiny toků 48 kbps a 80 kbps; když se budeme opět držet toho grafu, těch 48 kbps je již za hranou, ale při pohledu na stanice kde je použit, tak si člověk říká, že si to tak prostě řekli :) Navíc jak zde poznamenal někde BeatJ - tvrdý kritik zvuku DAB v ČR - při poslechu DAB na Slovensku slyšel pozitivní rozdíl, ale připomněl otázku "co do kodeku vstupuje".

Obecně HE-AAC v2 má značný význam u internetových nebo mobilních kanálech, kde se šetří pásmem, taky u DRM nebo DAB-S.

DAB mi běží jenom jako kulisa, nejvíce Wien 72 kbps jedna má 88 kbps, jakým kodekem se mi nechce ani dohledávat; faktem je, že když přepnu na DAB Kamzík, tak zvuk je "jiný", takový plnější, ale jestli "lepší" nebo "kvalitnější" - vzhledem na účel pro mně - ani neřeším.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #233 kdy: 09. 10. 2017, 15:44:26 »
Prvni veta - ano. Druha veta je nesmysl. Snad naposledy - kvalita zvuku HE-AACv2 64 kbps je stejna jako HE-AACv1 64 kbps.

Prečo sa teda dnes nepoužíva všade už len HE-AAC v2?  Ak platí, že od určitého bitrate je kapacitne a aj kvalitou porovnateľná so staršími verziami AAC, načo sa potom HE-AAC v1 alebo AAC-LC nasadzuje? ...

Dobra otazka. Podle meho je problem v tom, ze ani ty namalovane krivky v EBU dokumentu na obrazku 12 neodpovidaji skutecnosti. Ve skutecnosti je v2 asi pro vysoke toky horsi nez v1 a krivky v1 a v2 se maji v urcitem bode zkrizit a ne splynout. Trochu tomu odpovida obrazek 10. Vysvetlil bych to tak, ze zlepsene kodovani mono zvuku nevyvazi ztratu detailu stereobaze zpusobene PS.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #234 kdy: 09. 10. 2017, 21:44:58 »
řekls jinými slovy jenom co jsem řekl já, ale ke vší úctě důkazy na to nemáme; nechci se chvástat, ale já jsem otevřeně řekl, že si zaspekuluji  ;)

Ten odkaz na obrázek 10 resp. jeho zobrazení bych nepřeceňoval, ten koneček křížení  křivek v1 a v2 může být jenom úlet grafika při zpracování grafiky grafů :)

Jinými slovy: víme o tom prd; kdo o tom ví více než prd ať se přihlásí :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #235 kdy: 09. 10. 2017, 22:38:37 »
Tohle jsem nasel, takhle si to predstavuju.
http://s12.postimg.org/whtlfm2x9/quality_codecs.png
Krivky a polohy "krizeni" budou urcite zavisle jak na druhu zvuku (rec, hudebni zanr), tak na konkretni implementaci (vyrobci) koderu.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #236 kdy: 10. 10. 2017, 21:40:49 »
Tohle jsem nasel, takhle si to predstavuju.
http://s12.postimg.org/whtlfm2x9/quality_codecs.png
Krivky a polohy "krizeni" budou urcite zavisle jak na druhu zvuku (rec, hudebni zanr), tak na konkretni implementaci (vyrobci) koderu.

hezké křivky na tom grafu (skoro jak ženské  :); ještě by bylo zajímavé jak to v origoš článku okecali.

Jinak k té "konkrétní implementaci - výrobci kodéru"; zde mám total nevědomost, uvažuji možná zjednodušeně a naivně:

Cena za licenci nasazení AAC do výrobku je $0.98 za jeden výrobek při množství výrobku do 500 000 jednotek (tedy poplatek brnkačka). Tudíž předpokládám, že kodérů v porovnání s přijímači (tedy dekodéry) je jak šafránu a musí zaplatit tuto "horentní "sumu za jedno zařízení.

Zároveň se ale na stránce Via Licensing (kde se platí těch $0.98 ) uvádí, že "celá řada firem licencuje implementace různých AAC technologií a navíc referenční software lze koupit od ISO (International Organization for Standardization). Jedna z norem za CHF 198 ( 4 500 Kč) " ISO/IEC 13818-7:2006 Preview Information technology -- Generic coding of moving pictures and associated audio information -- Part 7: Advanced Audio Coding (AAC)", což je dokument o 194 stranách, snad obsahuje ty kýžené kódy (ale nevím to).

Tedy si to představuji, že koupím normu za 5 litrů a mám návod jak z audia udělat AAC komprimaci, v tom by tedy problém neměl být. To bylo A. Nyní B: jdu mašlit železo (hardware). Při dnešní úrovni švábů DSP-áček nebo AD-DA-áček snad by neměl být problém to implementovat korektně.

Něco mi ale zřejmě uniká. Give Me Some Truth, řečeno slovy Johna Lennona v jeho stejnomenné písni (mimochodem tam zpívá "mám dost čtení věcí od neurotických psychotických umíněných politiků :) píseň z roku 1971, takže nic nové pod sluncem, že)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #237 kdy: 13. 10. 2017, 21:48:49 »
čtu, že máme horší potraviny v obchodě než na "západě", nebo neúměrně nízké platy atd. ap.

proti tomu nějaké směšné DAB je jak signál ztracen v šumu; nevím čím to je, čím to je, že tam na "západě" to nabralo vetší momentum, je to jen otázka peněz? estli ano, to jsme pěkně v hajzlu...

Téměř denně nějaké zprávy o pokroku DAB ve světě; dnes na stránce Lukáše Poláka digital rozhlas.cz naskočil twitter záznam, že:

The Director of Deutschlandradio has called for expanded DAB+ coverage, with the motto "FM as long as necessary. DAB+ as fast as possible."

tedy něco jako: ředitel Deutschlandradio vyzval k expanzi DAB+ pokrytí s mottem "FM tak dlouho jak bude nevyhnutné, DAB+ tak rychle jak to bude možné".

A to už má Deutschlandradio celostátní pokrytí, nerozumím k čemu přesně vyzývá.

Jaký kontrast: náš veřejnoprávní rozhlas je štika mezi línými kapry, bude rozšiřovat mimo Prahu do konce roku. Stay with us! Již do konce roku!

Tak to tedy s boží pomocí rozšíří na okolí Plzeň, Brno Ostrava a tím to tak na 2 roky chcípne; mezitím se svět opět někam posune; a opět budem v řiti...pardon... chtěl jsem to říct slušně...v hajzlu :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #238 kdy: 01. 11. 2017, 20:38:07 »
jsem z těch oznámení o spuštění DAB Plzeň, Brno, Ostrava jelen; nejdříve podzim, pak do konce roku, předposlední zpráva byla Plzeň nejpozději 1.12. a zbytek do konce roku no a dnešní na digi rozhlas píše "Český rozhlas v horizontu několika týdnů, nejpozději 1. prosince, rozšíří DAB+ signál i do Plzně, Brna a Ostravy".

Bylo by to přesně po týdnu od Black Friday, z jednoho rozruchu do druhého :) Jedno vím jistě: bude to spuštěno až na 12D uvidím blikající čárky intenzity na mém rádio parku :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #239 kdy: 04. 11. 2017, 21:08:09 »
taky jsem někdy zmaten kdy to vlastne pustěj, ale pořad se tam neco dela, spiš same vyluky, dokonce i ted obnovený dokryvač "díry" v berouně tak toho tam má plno, žižkov jich měl ted taky dost, tak hlavne at už vše běží jak má a bez výluk.

Jinak nedavno na čro vysilali zajimavé povídaní.
https://www.youtube.com/watch?v=A3je71Bi1lw

Take toho tam řekli docela dost, po letošnim rozšíření plzen, brno, ostrava, tak na přišti rok a tak slibují rozšíření na vysočinu a olomoucko, tim myslim aby pokryli dalnici praha, brno, ostrava, pak ješte zminuje dale rozšiřovaní, vychodni čechy, jižní čechy le i severní čechy. Co se tyče příjmu tak tam mluví o L bandu a o něm říka že se bude přechazet, což asi potěší moraváky, jelikož malo radií umí L band tak nas čeka "přechod" z L na III band, pásmo se uplně opustí a bude se vysílat pouze v III bandu. Takže ho vlastne zabily. Tak kdo si koupil předražene radio s L pasmem tak zbytečne, dočká se toho dab muxu na iii bandu. Tak uvidime jak se bude čro rozšiřovat, na přiští rok toho slibovali docela hodně :D A hlavne nejaka ta kampaŇ.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.