Autor Téma: Budoucnost rozhlasove digitalizace  (Přečteno 452320 krát)

AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #345 kdy: 12. 12. 2017, 22:00:40 »
... manželka nepozná rozdíl mezi DAB a FM. Tím pádem to nepozná ani dalších 90% populace... Budoucnost rozhlasové digitalizace záleží zejména na přístupu obchodníků a rozhlasových stanic. Kvalita zvuku v tom nebude hrát žádnou významnou roli....

je to tak, 90 % populace poslouchá rádio tak, že "něco někde hraje".

S kvalitou zvuku bych nebyl až tak pesimistický, sice to teprve pitvám, ta sluchátka (1000 Kč), jiná sluchátka (3000 Kč), zaskočí mně třeba konkrétní písnička, jedna bez rozdílu jiná ve prospěch toho a zase jiná ve prospěch onoho; radši se nechávám čas na průzkum.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


TomMIchal

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #346 kdy: 13. 12. 2017, 09:55:26 »
Jsem rád , že se tu podobný názor objevil. Při srovnávání DAB a FM se mi  stává, že některé skladby i na shodné stanici zní subjektivně lépe na FM a jiné na DAB. Už jsem měl podezření, že jsem tak trochu mimo  :)
« Poslední změna: 13. 12. 2017, 10:08:02 od TomMIchal »


Mik Kotanen

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 320
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #347 kdy: 13. 12. 2017, 11:48:20 »
Odkaz na studii porovnávající kvalitu DAB+ a FM: https://www.tubejack.nl/wp-content/uploads/2016/04/DABzweden.pdf


TomMIchal

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #348 kdy: 13. 12. 2017, 14:03:31 »
Jsou to zajímavé informace. Díky.


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #349 kdy: 13. 12. 2017, 21:30:31 »
A tady v CR je problem bitrate, ktery je opravdu mizerny a proto to zni jak plechovka a do kvality FM to ma daleko.Studie to  potvrzuje.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #350 kdy: 13. 12. 2017, 21:45:42 »
Odkaz na studii porovnávající kvalitu DAB+ a FM: https://www.tubejack.nl/wp-content/uploads/2016/04/DABzweden.pdf

zajímavý odkaz, děkujeme; nutné to prolouskat aby člověk vnímal souvislosti a nevytrhlo se něco z kontextu
bleskový závěr na konci v Conslusions:

A DAB+ subchannel bit rate of 160 kbit/s would be comparable to or better than the average types of FM transmitters used by Swedish Radio
tedy: DAB+ bitový tok 160 kbit/s by byl srovnatelný nebo lepší jako průměrný typ FM vysílačů používaných ve Švédsku

jak jsem zmínil, je potřeba se propotit přes předešlé řádky aby to nebylo vytrženo ze souvislostí
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #351 kdy: 05. 01. 2018, 16:34:21 »
Než běhat po vrcholcích hor, kde je signálu haba kuk, je lepší se zaměřit na nižší, ale obydlené lokality.   
Například v Ondříkovicích, což je vesnice na sever od Turnova směrem na Frydštejn hrálo 6 multiplexů s 85 programy. Rozdíl mezi outdoorem a indoorem byl pouze v tom, že v indooru bylo potřeba najít optimální místo pro každý multiplex. Také bylo zajímavé, že tam nebyli žádní Poláci, což bych na trojmezí očekával. Ti se objevili až na Jizerce.
5C DR Deutschland - ?
5D Teleko - Černá hora
9A MDR Sachsen - ?
10A Teleko - Milešovka
11A Teleko - Praha/Příbram
12C CRO - Praha

Druhé testované místo byla Malá Skála v údolí Jizery dole u řeky. Tam bych nečekal nic moc, snad jen trochu otevřené údolí směrem na Prahu dávalo naději. Kupodivu Tesco našlo nejen Prahu, ale i dva německé multiplexy celkem se 40 stanicemi. Loni  jsem  tam ještě chytil Černou horu, ale letos už ne. Ta naskočila, až začal člověk stoupat od řeky nahoru.
5C DR Deutschland - ?
9A MDR Sachsen - ?
12C ČRo - Praha

Tady bych potřeboval poradit od místních u německých vysilačů. My na Moravě bez SFN jsme zvyklí, že každý vysilač má svůj kmitočet, kdežto v Německu má přijímaný multiplex 5, respektive 10 vysilačů. Dá se říci signál kterého nebo kterých vysilačů signál jsem přijímal?     
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #352 kdy: 18. 01. 2018, 21:51:58 »
poprvé jsem zachytil něco pozitivního na adresu DAB i od někoho jiného než ČRo; v připomínkách společnosti Teleko k fungování III. pásma (pro ČTÚ) zazněla věta "v Evropě i u nás je na vzestupu poptávka také po lokálním vysílání na platformě T-DAB".

Další připomínka je navlas podobná té od společnosti RTI:

To, že do dnešního dne nebyla rozdělena skupinová přidělení, není důvodem k blokování
ostatních kmitočtů. V okolních státech probíhají rozsáhlé koordinace kanálů i mimo plán
Ženeva 2006. Česká republika se tak dostává do stavu, kdy v pohraničních oblastech
nebude v budoucnu pravděpodobně možné vybudovat kvalitní síť digitálního rozhlasu TDAB
pro lokální programy. Na základě výše uvedeného nebude možné uplatnit
oprávněné požadavky České republiky v rámci příslušných mezinárodních koordinací.
Tím dojde k výrazné diskriminaci platformy T-DAB jak na venek, zvýhodněním okolních
států, tak v rámci České republiky na trhu těchto služeb.

Na rovinu přiznávám, že nemíním studovat další vysokou školu, abych pochopil připomínky společnosti ČRa, tedy připomínky ve formě právně - politického traktátu zabaleného do technické hedvábné košile. Jejich zuřivé dovolávání se právní čistoty mi připadá jako zástěrka zcela něčeho jiného.

Dohledatelnost připomínek výborně zpracoval Lukáš Polák
http://www.rozhlas.cz/digital/digital/_zprava/pripominky-k-fungovani-iii-pasma-poslali-vsichni-tri-operatori-vyuzivajici-dab--1779492

kde v článku zvýraznil názvy společností a kliknutím na ně se otevřou příslušné texty.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #353 kdy: 19. 01. 2018, 16:56:32 »
Konečně se mi dostal do rukou měřák na DAB. Bohužel se mě nepodařilo rozchodit chybovost. Přitom úroveň a odstup byly krásné, že by k detekci mělo dojít. Šířku pásma jsem nastavil na 2MHz.
Už se vám to někomu povedlo?
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #354 kdy: 19. 01. 2018, 22:28:23 »
srdce by chtělo, ale rozum nějak šlape naprázdno :) taky přemýšlím kolik lidí zde na fóru má k dispozici mašinu která umí měřit i BER a může poskytnout zkušenosti.

ale z jiného soudku, měl bych dotaz; uvedls zde již 3x úroveň spektráku Hády 12D; byly tam úrovně 80 dBuv, 60, dnes 51,3 což je dost velký rozptyl pokud to bylo měřeno cca stejně daleko.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #355 kdy: 20. 01. 2018, 01:01:13 »
Co je to za merak?


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #356 kdy: 20. 01. 2018, 11:49:49 »
Je to postarší Televes H45.
Až s odstupem času mě napadlo, jestli nemá zabudováno měření DAB, kdežto nyní se vysílá DAB+.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #357 kdy: 20. 01. 2018, 12:46:28 »
srdce by chtělo, ale rozum nějak šlape naprázdno :) taky přemýšlím kolik lidí zde na fóru má k dispozici mašinu která umí měřit i BER a může poskytnout zkušenosti.

ale z jiného soudku, měl bych dotaz; uvedls zde již 3x úroveň spektráku Hády 12D; byly tam úrovně 80 dBuv, 60, dnes 51,3 což je dost velký rozptyl pokud to bylo měřeno cca stejně daleko.
Televes H45 je střední třída, kterou má každý anténář, který to myslí s prací vážně. Předpokládám, že měřáků, které zvládnou DAB je mezi lidmi dost, pouze se jejich majitelé nechtějí nebo nemohou podílet na zdejších diskusích. S tím se nedá nic dělat.

Různých úrovní si nevšímej. Jednou je to před zesilovačem, jednou za ním, jednou je to z měřící 4 prvkové antény, jednou z dipólu, i stanoviště měním. Pohybuji se trvale od blanenska přes brněnsko na břeclavsko. Pokud je vlastní úroveň z nějakého důvodu důležitá, tak na ni upozorním.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #358 kdy: 22. 01. 2018, 10:59:58 »
Je to postarší Televes H45.
Až s odstupem času mě napadlo, jestli nemá zabudováno měření DAB, kdežto nyní se vysílá DAB+.
S DAB+ problem uricte neni, i merak DAB by mel spravne ukazovat DAB+, protoze "DAB+ je uvnitr DAB".

Spise si myslim, ze ten H45 neumi DAB vubec, tedy presneji - jen spektrum. Podezdrele je uz to, ze se musela zadavat sirka pasma. To ze to ukazuje rastr DAB nic neznamena. Pwr a C/N neni problem zmerit bez demodulace.



AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #359 kdy: 22. 01. 2018, 18:23:37 »
bude to tak jak říká ivovi, vypadá to, že Televes nemá nic na DAB, ani vyšší model H45 Advanced nebo H60. Teď na to nemám čas, jenom v rychlosti jsem se podíval na jejich stránku, zmiňují T2 nebo S2 atd., ale DAB v manuálu není zmíněn.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno