Autor Téma: Obecná škoda v HD  (Přečteno 6863 krát)

blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Obecná škoda v HD
« kdy: 03. 09. 2014, 23:05:15 »
A já sem se to dozvěděl náhodou (z programu ČT na webu) až ve chvíli, kdy byl "Skupino A, ke zemiiii"  :(

Ukázky jsem sice na ČT viděl, ale tam byl pochopitelně jako zdroj starý přepis a nikde o HD.  A jelikož ČT dávala Obecnou školu před půl rokem ve starém přepisu, tak jsem nějak nepojal podezření, že bych si měl něco zkontrolovat...

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Obecná škoda v HD
« Odpověď #1 kdy: 03. 09. 2014, 23:18:33 »
Byl to další z těch horších přepisů. Opět z nekvalitní kopie plné bílých dropů, které se ani nikdo nepokoušel odstranit. A gradace také žádná sláva, mělo to tendenci k přepalům. Chtělo by to dělat skeny přímo z originálů, převody za poslední rok nejsou moc povedené.
ČT HD inzerovala na svém webu, ale v TTX o něm nebyla zmínka.
« Poslední změna: 03. 09. 2014, 23:22:43 od Jan Novák »


Koalaarena

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 34
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Obecná škoda v HD
« Odpověď #2 kdy: 04. 09. 2014, 22:15:03 »
Já jsem byl příjemně překvapen. Konečně obrazový formát byl 16:9 a ne jako posledně 4:3 s černými proužky nahoře a dole.
Originál byl asi 1:1,66. ČT se sice snaží, ale mohlo to být lepší (noční scény).
Ono to nebude tak jednoduché dostat od NFA dublnegativ nebo nějaký jiný vhodný rozmnožovací materiál.
Ale kluci se snaží, to se musí nechat.  8)


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Obecná škoda v HD
« Odpověď #3 kdy: 04. 09. 2014, 23:30:29 »
Správný formát už se jednou objevil v SD i na Nova Cinema. Je to 1,66:1 a ČT to naštěstí nijak neořezávala. Ale opravdu mi přijde, že tahle várka filmů předtím vysílaných na Nově je horší, že se ČT dostane jen k nekvalitním distribučním kopiím. Moc se mně nelíbí rozptyl světla kolem jasných objektů - jako třeba kolem sešitu na první lavici. Předpokládám, že to už je chyba filmové kopie.
« Poslední změna: 04. 09. 2014, 23:40:41 od Jan Novák »


Robert Zeman

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 325
  • Pravda začíná tam, kde končí signál České televize
    • AOL komunikátor - Roby
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Obecná škoda v HD
« Odpověď #4 kdy: 05. 09. 2014, 01:03:33 »
Viděl jsem to teď v HD, děs a hrůza. Jednak jsem nevěděl, že to má být skutečně v HD, jednak byl obraz opravdu katastrofa. Já nevím, ale není to z roku 1991? +-... Musí tam být tolik bílých čárek? To byl přenos HORŠÍ, než Byl jednou jeden král s Werichem z roku 1953. Na co to tehdy filmové laboratoře točily, že už se z toho nedá vytřískat lepší obraz? Nebo dá -a nechce se??
Dostupnost DVB-T: celkem 60 různých TV programů (s Plustelkou a bez rakouských multiplexů D, E, F).

CZ: multiplexy 1, 2, 3, 4, RS7, RS8;
SK: multiplexy 1, 2, 3, 4;
AT: multiplexy A, B, D, E, F.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Koalaarena

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 34
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Obecná škoda v HD
« Odpověď #5 kdy: 06. 09. 2014, 11:15:49 »
Já myslím, že je to změkčovacím filtrem a je to záměr kameramana. Třeba ve filmu "Trhák" úvodní scéna na návsi je filtrovaná tak moc, že to vypadá už jako chyba. Je třeba si uvědomit, že tenkrát ještě nebyly elektronické příkuky z kamery. Takže kameraman viděl to co natočil až za dva dny při projekci denních prací. A ono to laboratorně opravit moc nejde.
Ukázka z Trháku:  http://youtu.be/X_Wc5m8AH1o


ekNiGHT

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 29
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Obecná škoda v HD
« Odpověď #6 kdy: 06. 09. 2014, 11:26:51 »
Co si pamatuju tak "přepálenej obraz" měla Obecná škola snad už i v kině. Pokud to tedy nebyl záměr kameramana tak měli v té době opravdu hodně nekvalitní filmový materiál - viz. O princezně Jasněnce a létajícím ševci, kdy úvodní scéna v hradě je se světlem naprosto stejná a celkově kvalita filmů 1980-199x je dost děsivá... Jinak na HD přepis Obecné školy upozornili ukázky na ČT1 asi týden před odvysíláním, kdy byl standardně v ukázce vepsán HD znak, tedy nativní přepis.

ČT1 native versus ČT1 sd:







Z ukázek je poznat, že je v nově přepsaném obraze vidět o trochu víc než v sd přepisu.


Tech7

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 419
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Obecná škoda v HD
« Odpověď #7 kdy: 06. 09. 2014, 11:40:43 »
Úžasné kolik detailů přibylo, parádní vidět to takhle vedle sebe. Jen škoda že je film tak zašumělý, ale vítám že to neprohnali nějakým hard filtrem protože bysme zas přišli o detaily. Co se týče té zářící bílé barvy tak jestli to je záměr, tak fakt nechápu smýšlení toho kdo to prosadil. Mě z toho akorát bolí oči.
DVB-T: Intel Core i3-530, TechniSat AirStar2, AVerTV Volar HD Pro
DAB: Iriver B20, Iriver B20, Pure One Mini Series II, Tesco DR1403R-CE


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Obecná škoda v HD
« Odpověď #8 kdy: 08. 09. 2014, 20:27:36 »
Jen pro porovnání posílám HD verzi z ČT1 a upscale vysílaný naposledy Novou. Verze Novy má přesycené barvy, ale míň dropů hlavně v tmavých jednolitých částech obrazu, jako by se je někdo snažil vyčistit. Také je oříznuta na 16:9.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Obecná škoda v HD
« Odpověď #9 kdy: 08. 09. 2014, 20:29:35 »
Tady je ta verze Novy, vzhledem k velikosti ji to odmítlo vzít v jednom příspěvku.


Daniel Kulhánek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 609
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Obecná škoda v HD
« Odpověď #10 kdy: 09. 09. 2014, 19:27:29 »
Mně se víc líbí verze ČT. Je tam víc detailů. Perfektně je to vidět například na botách.
LCD LG 65´ + SONY STR-GX315
STRONG SRT 8541 + LCD LG 42´
DVB-T2 (STA) Ještěd, Černá studnice, Špičák(Česká Lípa)