Autor Téma: mux 4 problém benešovsko  (Přečteno 838454 krát)

maniacm

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 33
    • Zobrazit profil
    • E-mail
mux 4 problém benešovsko
« kdy: 22. 12. 2014, 08:42:05 »
dobrý den, popíši problém, podotýkám celou sestavu mi dělala antenní firma a i následné reklamace provádí ona.
lokalita bystřice u benešova... dvě antény na střeše jedna super colorka a druhá přesně nevím ale o něco kratší a novější.
chytáme mux 1,2,3, regionalní 4(46kanál) tyto všechny z prahy a pak mux 4 a regionální 7 z kozmic. rozmístění vysílačů je takové že musí být dvě antény každá jinam nasměrovaná. takže jedna supercolor na kozmice a tak kratší na prahu... svedeno na půdu kde je zasilovač na kabelu který vede z té kratší, protože ve starší super colorce je zesilovač už zabudovaný.. dále anténní slučovat typu rest plus kanály 23 a 44 následně rozbočovač pro televize. vše toto děláno cca v dubnu teď začátkem prosince začaly zlobit programy kanálu 44( fanda smíchov.... atd.) a i trochu mux. 3) proto byl zavolán a měřil signál a na nic nepřišel... že prý by to mohlo být zdrojem zesilovače.. ten tam nechal původní.. tak byl vyměněn a nic se nestalo... následně říkal, že se signál mux 4 ztratil na tom místě co jsou antény a že je prý o 8m vedle u druhého komína.
od té doby tedy nejde mux 4 a ani regionální síť 4.
co je divný... mux4 a následně regionální síť 7(HD prgramy) vysílají z jednoho vysílače.. a mux4 žádný signál ale regionální síť 7 plný bez chyb... nemáte někdo nějaký podobný problém, či tip jak to vyřešit?
díky

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:mux 4 problém benešovsko
« Odpověď #1 kdy: 22. 12. 2014, 09:47:54 »
1. ten popis je trochu zmatený, ale pokud jsem to dobře pochopil, problémy jsou především s "anténou směr Kozmice"
2. tou je tedy dlouhá color ve které je na svorkách umístěn předzesilovač (proč a jaký? kanálový? širokopásmový?)
3. Vaše lokalita je v Bystřici (výpadovka na Tábor), představu o místě příjmu mám. Terén je zalesněný, kopečky, atd.
3. ikdyž nejsem znalec místních poměrů, nevím, proč je na vysilač (vzdálený několik málo km) použita tak výkonná a směrová anténa s předzesilovačem?
4. ztráta signálu-s něčím obdobným jsem se setkal, ale zpravidla k tomu dochází nějakým výraznějším vnějším zásahem v okolí (výstavba, vykácení lesa, rušení atd). Jestli Vám ten technik řekl, že signál "utekl" někam o pár metrů dál, pak je a asi i bylo na střeše nehomogenní pole a je dost možné, že je nevhodně zvolen typ antény. Co se stalo v okolí, předtím půl roku vše fungovalo.
5. ten slučovač 23,44+rest je čí výroba? Je dost možné, že není až tak selektivní a 2kanálový odstup zcela určitě optimální není.
6. výpadky se projevují jak? na obou (třech více) televizorech současně nebo se to stává jen na jednom, který program vykazuje ty vady?
7. máte od té instalačky doklad (protokol s nějakými hodnotami úrovní atd?)
8. sám to asi stěží vylepšíte, snad pokud byste měl nějakou pasivní anténu přenosnou tv, kus koaxu a primárně na ni vyzkoušel příjem z Kozmic. Pokud by to bezproblémově fungovalo delší dobu, dalo by se spekulovat o špatně zvolených a umístěných komponentech.
« Poslední změna: 22. 12. 2014, 09:49:44 od Horal »


maniacm

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 33
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:mux 4 problém benešovsko
« Odpověď #2 kdy: 22. 12. 2014, 10:32:55 »
ještě to tedy trochu upřesním.. původně byla jen supercolorka a v ní asi předzesilovač(nevím co to tam přesně je) tu jsme si dělali tehdy sami... nasměřovaná cca mezi cukrák a prahu(chytali jsem dobře mux1,2,3 a regionální síť 4(46kanál) špatně mux4 a regionální síť 7 taky z prahy... chtěli jsme aby vše fungovalo dobře.... tak sme si ho pozvali... chtěl jsem použít supercolorku... tak jí použil nechal tam ten zesilovač u té antény a přidal druhou anténu a obě svedl dolů.. na tom kabelu co vede od té nové antény bez zesilovače... dal teroz zesilovač.. a následně použil slučovač teroz pro obě antény a pak už dále jsou rozbočovače... a pak na jedné větvi je dané napájení zesilovače.
tehdy byl problém s mux 3(nepatrný poruchy) a mux4 takže na obou anténách...pak následně vyměnil zdroj napájení a ještě vyměnil jak ten zesilovač tak i ten slučovač.. za ty samé akorát nové... nepomohlo to.. řekl bych že mux3 byl v pohodě a mux4 nic moc... ale jen někdy... následně tedy přišel a zaměnil obě antény.. tu dlouhou dal na prahu a tu kratší na kozmice... s tím že zesilovač nechal na kabelu jak byl akorát otočil ten slučovač. a takhlo to je nyní a mux3 vypadáva a ktomu nejde regionální síť 4 vůbec a mux4 nejde vůbec... co se týká těch daných programů v té dané síťi tak vždy blbnou všechny... a blbne to na všech televizích..
ještě jsem zkoušel rozpojit slučovat a pustit samostatně každou anténu zvlášť a stejně mi to mux4 nechytne a na té druhé anténě mux 3 s výpadkem a regionální síť 4 nic....
jinak žádný záznam od technika nemám...

přijde mi divný.. že mux4 a regionální síť 7 jdou z kozmic a jedna síť je na 100% a druhá vůbec.


ps:co je to nehomogenní pole?


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:mux 4 problém benešovsko
« Odpověď #3 kdy: 22. 12. 2014, 11:01:23 »
Trochu studijního materiálu o anténách je zde, tam najdete i odpověď na své otázky
http://www.digitalnitelevize.cz/magazin/obecne/mala-encyklopedie-televizni-techniky/mala-encyklopedie-televizni-techniky-6-anteny.html?sablona=tisk
http://www.zoznam.sk/4305/prijimame-dvb-t-1-cast-anteny-a-jejich-skutecne-parametry/
Jinak co se týče té sestavy, pokud zde nebude konkrétně uveden typ zesilovačů nebo nějaké věrné fotky, ze kterých by se to dalo vyčíst, obávám se, že nikdo nebude schopen poskytnout nějaké užitečné informace.
Nevím co ten dotyčný je zač a nevím co a čím měřil, ale nahrazovat typově stejné prvky kus za kus s cílem zlepšit příjem není asi to pravé ořechové.


Mik Kotanen

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 320
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:mux 4 problém benešovsko
« Odpověď #4 kdy: 22. 12. 2014, 11:06:07 »
Nehomogenita pole je kolísání signálu s velkými rozdíly v síle signálu v závislosti na umístění antény, je to vlastně místní ovlivnění signálu číkomkoliv - zástavba, les, krajina, příjmové podmínky jsou rozdílné na různých částech střechy. Doufám že tu nebudu místními experty ukamenován, že zde napíšu že mám zkušenost kdy se právě antény typu COLOR neadekvátně citlivě chovají v lokalitě s nehomogenitou pole.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jeff_Si

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 106
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:mux 4 problém benešovsko
« Odpověď #5 kdy: 22. 12. 2014, 11:41:28 »
"následně tedy přišel a zaměnil obě antény.. tu dlouhou dal na prahu a tu kratší na kozmice... s tím že zesilovač nechal na kabelu jak byl akorát otočil ten slučovač"




Takže teď jsou u jedný antény dva zesilovače a u druhý žádnej?


maniacm

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 33
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:mux 4 problém benešovsko
« Odpověď #6 kdy: 22. 12. 2014, 12:05:31 »
2 Jeff_Si
nene, jen otočil antény tak aby ta co chytala kozmice tak chytá prahu a ta co chytala prahu tak chytala kozmice... takže zesilovač je pořád na kabelu co vede od kratší antény bez zesilovače na anténě.
2 Horal:
díky za odkazy... zaměnil dvě součástky za stejné.. prý to jen zkusil jestli to není nějakou chybou v těch součástkách...
ta dlouhá je nastavená na bližší vysílač nevím, proč ale prý v této lokalitě je s mux4 problém... tak možná proto... jinak co sem tak koukal na ostatní domy.. tak to mají udělaný stejně... problém je že to vše dělala ta stejná firma... tak možná proto.
jinak nevím čeho fotky.. na střeše dvě antény jedna tedy supercolor druhá něco jako toto:http://www.omko.cz/antena-alcad-bu-116-lte-dvb-t/ a pak na kabelu od této antény zesilovač.. a teď si nejsem jistý asi pásmový.. no a pak slučovač... kanálový rest tam jde anténa z prahy a kanály 23,44 jdou z druhé antény.


myslíte si že tou záměnou antén mohlo dojít k nulovému signálu na mux4? a také k problému na mux3 když to předtím fungovalo celkem dobře...
co inverze? odpoledne hodně lidí začne topit a bystřice je celkem v dolíku a kouř z komínu zůstává nad bystřici... může to mít vliv?


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:mux 4 problém benešovsko
« Odpověď #7 kdy: 22. 12. 2014, 12:35:36 »
Jediná pomoc "jen vlastními silami" je opravdu jen to, že si seženete pasivní kvalitní anténu a kus koaxu a zkusíte to naštelovat tak, aby jely ty Kozmice, třeba na starší televizi a settopbox.
A uvidíte jak se to chová.
Jak jsem psal, místní poměry neznám, mám jenom představu o tom jak to u Vás vypadá (terén), jezdil jsem na Měřín a mnohokrát po výpadovce Praha-Tábor.
Jestli je špatně zvolená anténa, problém v málo selektivním slučovači 44,23+rest (=kolize k.44 x k.46 či jiný blízkým kanálem z "pražské" antény), přebuzeném širokopásmovém zesilovači v té dlouhé color to netuším. Jen si dovolím podotknout, že drtivá většina odborníků, kteří se problematikou seriozně zabvají, by před jakýkoli širokopásmový předzesilovač (pokud by ho už volila) neopominula zařadit propust nebo odlaďovač (zádrž). To že v okolí mají všude ty dlouhé kolorky neznamená, že stejná anténa zafunguje u Vás.
« Poslední změna: 22. 12. 2014, 12:37:45 od Horal »


maniacm

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 33
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:mux 4 problém benešovsko
« Odpověď #8 kdy: 22. 12. 2014, 14:33:10 »
ok, díky jen chci podotknout.. že ne na anténě ale už pod střechou není předzesilovač ale normální anténní zesilovač.


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:mux 4 problém benešovsko
« Odpověď #9 kdy: 22. 12. 2014, 15:06:26 »
A co tím sledujete?
Přemístěním antény pod střechu a užitím jakéhokoli zesilovače dojde s největší pravděpodobností ke zhoršení poměru užitečného signálu a šumu.
Schovat anténu pod střechu pomůže např. v těsné blízkosti velmi silného blízkého vysilače, ale musí k tomu být nějaký racionální důvod. Samozřejmě mluvím především o "pasivní" anténě.


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:mux 4 problém benešovsko
« Odpověď #10 kdy: 22. 12. 2014, 15:18:17 »
Nic nesleduje - o přemístění antény pod střechu nic nepsal...
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:mux 4 problém benešovsko
« Odpověď #11 kdy: 22. 12. 2014, 15:21:22 »
ok, díky jen chci podotknout.. že ne na anténě ale už pod střechou není předzesilovač ale normální anténní zesilovač.
....pasáž jsem pochopil tak, že nastala nějaká změna, takže pokud ne, nevím z jakého důvodu to tazatel zdůrazňuje.


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:mux 4 problém benešovsko
« Odpověď #12 kdy: 22. 12. 2014, 15:42:10 »
Pánové,
pročetl jsem příspěvky, ale taky jsem trochu zmaten. Je škoda, že kolega, který má problém s příjmem neuvedl jaké tam má zesiloavče.
Chápu-li to správně, pak anténa č.1 směr Praha je kratší a má svod na půdu kde kabel ústí do nějakého zesilovače (neví se jaký to je a neznáme zisk). Anténa č.2 je nasměrována na Kozmize, jedná se o dlouhou color s nějakým zesilovačem uvnitř krabičky. (Nevíme jaký zesilovač). Tyto dvě antény jsou sloučeny přes REST+44 a 23.
Zajímalo by mě, jaký obě antény svírají úhel. Není-li to zrovna 180° troufnu si tipovat, že obě antény zřejmě "berou" všechny signály-uitečné i nežádoucí. Pokud je vše primárně širokopásmově zesileno a pak je teprv sloučeno, dovolím si říci, že je to samozřejmě špatně. Před širokopásmovými zesilovači je třeba použít propusti, jak někdo výše napsal. Pokud to nepomůže, bude p.p. nutno postupovat jinak. Každopádně nejprve je potřeba zjistit úrovně signálu atd.
Tazatel může pouze udělat "svůj" výzkum pomocí antény bez zesilovače. Nebo snad nahradit nakrátko zesilovač v dlouhé color sym. členem. atd. Víc neudělá.
Pokud je terén členitý, i signál z blízkého vysilače může být znehodnocen např. odrazy.
« Poslední změna: 22. 12. 2014, 15:45:54 od Wolfgang Wolf »
Honda Enduro Team


Jan Pavlis

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 515
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:mux 4 problém benešovsko
« Odpověď #13 kdy: 22. 12. 2014, 17:25:47 »
HD kanály jedině bez zesilovače a přes filtr na 23 kanál.Mně HD kanály z Ústí bez filtru vůbec nejdou.Jestli je ten signál bez předzesil. slabý tak nejprv filtr a pak předzesil.


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:mux 4 problém benešovsko
« Odpověď #14 kdy: 22. 12. 2014, 18:02:13 »
@Jan Pavlis,
Vy jste tomu tedy nasadil korunu. Dotyčný hd kanály neřeší-ty mu na k.23 fungují normálně. Problém má s Muxem4 na k.44.
a o této větě raději pomlčím:
.Jestli je ten signál bez předzesil. slabý tak nejprv filtr a pak předzesil.
Honda Enduro Team