Autor Téma: Duchy na AV výstupech  (Přečteno 23531 krát)

Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:Duchy na AV výstupech
« Odpověď #15 kdy: 04. 01. 2015, 14:38:13 »
To mění situaci! Buďto špatný propojovací kabel cinch/cinch nebo vadný přijímač. Zkusil bych si pro propojení obrazového signálu vyrobit propojovací kabel z kvalitního(!!) koaxu o délce cca. 1m na jehož konce bych namontoval cinch konektory (ideálně kovové) nebo F konektory a k nim redukci F/cinch. A hned bude jasno. Pokud problém zmizí, vadná kabeláž, pokud ne pak přijímač.
V případě jednosměrného propojení pomocí CINCH je vyloučené, aby vznikaly viditelné duchy na kabelu. Kabel o délce 1m způsobuje zpoždění cca 0,3ps, což je v televizním obraze jehož jeden řádek má trvání v řádu us zcela nemožné vidět.

Bohužel nevíme přesně co dotyčný pod pojmem "duchy" myslí.  Já popsal stav se kterým jsem se nejednou setkal a kdy docházelo k degradaci přenášeného video signálu nekvalitním propojovacím kabelem (byl továrně vyrobený a koupený), které se projevovalo jakýmsi "rozmazáním" obrazu, ztrátou ostrosti a barevného spektra, které by mohlo být za určitých situací označeno za něco jako "duchy". Problém vždy zmizel poté, co jsem jako video propojení (audio bylo v pořádku) použil kvalitní koax s cinch konektory. Pokud nikdo z nás neví co přesně se u dotazujícího na obrazovce děje, můžeme jen spekulovat.
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Duchy na AV výstupech
« Odpověď #16 kdy: 04. 01. 2015, 14:41:57 »
V případě, že jsou kabely dlouhé desítky až stovky metrů, pak je to jistě možné. U kabelu délky jednotek metrů je to vyloučené.
Souhlasím, proto jsem taky psal, že běžný scart kabel je na to moc krátký. O to víc mě zajímá, jak ten duch nakonec bude vypadat.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Duchy na AV výstupech
« Odpověď #17 kdy: 04. 01. 2015, 15:23:33 »
Chtěl jsem vydržet do zítřka, kdy bych to vyfotil na velké televizi. Tady máte zatím fotku z 24', na které je posun 5mm.
Není to čistý propoj STB-TV, ale je to prohnané přes modulátor a částečně rušené LTE. Čistý propoj však vypadá stejně.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:Duchy na AV výstupech
« Odpověď #18 kdy: 04. 01. 2015, 16:10:39 »
Externí nebo interní modulátor? Protože takhle to vypadá na nějaký problém přímo v STB. Jaké máš nastavené rozlišení, když máš propojení HDMI kabelem (předpokládám 1080i nebo 1080p)? A když to propojíš CVBS, změníš rozlišení na nižší (576i) nebo zůstává 1080i/p?
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Duchy na AV výstupech
« Odpověď #19 kdy: 04. 01. 2015, 17:18:02 »
Tohle opravdu vypadá jako přes modulátor. To je ovšem důležité vědět.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Duchy na AV výstupech
« Odpověď #20 kdy: 04. 01. 2015, 17:52:05 »
Podrobnějším zkoumáním obrazu jsem zjistil následující: V obraze jsou nejméně tři duchy, přitom dva z nich jsou pozitivní a jeden je negativní. Vzdálenost mezi nimi je přibližně stejná. "Duchy" se nacházejí i před samotným obrazem, takže jde vlastně o jakýsi "pre-duch." Takovéto artefakty vznikají vlivem zakmitávání některého z rezonančních obvodů v obrazovém filtru. Jelikož je celý obraz docela dost rozmazaný, vypadá to současně na omezenou šířku přenášeného pásma, tedy na to, že obraz je přenášen jen s velmi omezenou rozlišovací schopností, což samo o sobě způsobuje duchy v obraze. Za jistých specifických okolností je možné, že tento problém vzniká na samotném propojovacím kabelu, který nemá patřičné vlastnosti a funguje jako nežádoucí rezonanční obvod v obrazové cestě. Použití jiného kabelu tak může mnohé napovědět. Spíš ale odhaduji, že se jedná o problém uvnitř STB nebo v případně použitém modulátoru.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Duchy na AV výstupech
« Odpověď #21 kdy: 04. 01. 2015, 18:05:22 »
V modulátoru problém nebude, když píše, že to vzniká i při propojení cinch-cinch. Mně to spíš přijde, že to vzniká někde v jasové zpožďovací lince. Ale vinuté, kde se to stávalo, se snad už nikde nepoužívají. Chroma je rozmazaná, ale vypadá bez duchů.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Duchy na AV výstupech
« Odpověď #22 kdy: 05. 01. 2015, 00:52:51 »
Pokud máte možnost, tak zkuste paralelně k cinchi připojit odpor 75ohmů a uvidíte, jestli se kromě jasu něco změní. Nepíšete, k jaké TV to chcete nakonec připojit. Ale pokud je to TV se scartem, tak bych ten STB vrátil, i kdyby fungoval jinak skvěle a sehnal jiný. Po scartu je možnost přenášet přímo RGB, zatímco takto přes jeden cinch jedete v PALu. Rozdíl v kvalitě obrazu mezi RGB a kompozitním PALem je značný a i na staré TV ho uvidíte.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Duchy na AV výstupech
« Odpověď #23 kdy: 05. 01. 2015, 20:01:48 »
Jak jsem slíbil, přikládám foto přímého propojení STB - TV.
Vlastní Chinche mi nevadí, protože nepotřebuji 100% kvalitu. Vstup do hlavní TV mám přes HDMI. Chinche nebo Scarty slouží pro modulační linky na půdu k modulátorům.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:Duchy na AV výstupech
« Odpověď #24 kdy: 06. 01. 2015, 07:26:38 »
Znovu se ptám, jaké je nastaveno rozlišení? Pokud 1080 (kvůli HDMI výstupu), co se stane se signálem na cinch CVBS výstupu po změně rozlišení na (třeba) hodnotu 576i?
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Duchy na AV výstupech
« Odpověď #25 kdy: 06. 01. 2015, 11:18:40 »
Jak jsem slíbil, přikládám foto přímého propojení STB - TV.
..
Prime pripojeni jak dlouhym kabelem? Metr nebo desitky metru na pudu? Pokud dlouhy kabel, tak kabel je TV koax 75 Ohm nebo jiny?


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Duchy na AV výstupech
« Odpověď #26 kdy: 06. 01. 2015, 18:43:58 »
Propojeno je 1m dlouhým chinch kabelem dodávaným standardně k STB.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Duchy na AV výstupech
« Odpověď #27 kdy: 06. 01. 2015, 18:49:26 »
Znovu se ptám, jaké je nastaveno rozlišení? Pokud 1080 (kvůli HDMI výstupu), co se stane se signálem na cinch CVBS výstupu po změně rozlišení na (třeba) hodnotu 576i?
Pokud snížuji rozlišení, tak se duchy postupně stávají méně viditelnými. Při 480 skoro nejsou vidět, ale důvodem je rozmazanost tohoto rozlišení. Při 576 už vystupují a na 720 a 1080 jsou jasně viditelné.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Duchy na AV výstupech
« Odpověď #28 kdy: 06. 01. 2015, 18:54:14 »
480 je NTSC, to tam nenastavujte. Nastavte 576i a pošlete fotku, jak to vypadá.
Protože se ale chyba mění podle rozlišení, bude její příčinou scaler uvnitř STB. S tím nic neuděláte, to je věc návrhu. Takže pokud potřebujete zároveň HDMI výstup pro TV a k tomu PAL výstup pro modulátor, pořiďte si jiný STB.
« Poslední změna: 06. 01. 2015, 19:17:15 od Jan Novák »


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Duchy na AV výstupech
« Odpověď #29 kdy: 06. 01. 2015, 19:42:24 »
Mám jen 576p, nefotil jsem úplně všechna rozlišení.
Pokud bych našel nějaký STB ve stejné cenové kategorii se stejnými parametry, tak klidně. Myslím tím DVB-C/S/T+CAM. 

Mezitím se mi podařilo najít kombinaci, při které se duchy neobjevují. Je to při propojení STB s DVD recorderem v chinch vstupu a při použití 20 let starého kombinovaného kabelu, kde se mohly na obou koncích měnit scarty, chinche, BNC...

DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML