Autor Téma: Přechod na DVB-T2  (Přečteno 689169 krát)

Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #210 kdy: 04. 02. 2016, 15:09:28 »
…tak je to naštěstí pouze jeho problém.
Ani nevíš, jak moc bych si přál, abys měl pravdu. Ale obavy mám spíš, aby se nespouštělo něco většího. To by mě zasáhlo. Ale když už dav vydržel TO s těmi 21 miliardami, které zaplatí TI chudáci u obrazovek a žádné klíče v ulicích slyšet nebylo, snad to zůstane jen v akademické rovině a naší diskusi. A mě by zůstaly ty otázky, které jsou na osobní setkání.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0




Aleš Kovářík

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #212 kdy: 09. 02. 2016, 09:42:24 »
Tak jsem nasel a precetl si tu aktualni strategii http://www.komora.cz/pro-podnikani/legislativa-a-normy/pripominkovani-legislativy/nove-materialy-k-pripominkam/25-16-strategie-rozvoje-zemskeho-digitalniho-televizniho-vysilani-t-5-2-2016.aspx.
Nechapu, proc tam tvrdi, ze pro uspesne zvladnuti prechodu na DVB-T2 bude dulezite, aby CT do Prechodnych siti umistila svoje programy jednak v SD kvalite, ale i v HD. Jakoze HD je naprosta samozrejmost, proc tam ale zanaset plevel SD? Vsechny nove prijimace budou umet HD a pokud si je nekdo koupi kvuli zobrazeni na stare CRT, tak mu to set-top-box downscaluje, pokud teda ty prijimace vubec budou mit neco jako scart nebo modulator. At tam radsi rozdeli do dvou kanalu CT:D a CT art a vsechno v HD.

Jinak pro zajimavost, stahl jsem si pred par dny hodinovy dokument od BBC v plnem SD rozliseni (576p-25Hz). Ten soubor mel jen 278MB!!! Kvalita proste neuveritelna. Rekl bych lepsi nez bezny SD smouhy v MPEG-2 na UPC (dost mozna na kabelu to jeste kazi pouziti 576i)


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #213 kdy: 09. 02. 2016, 10:14:37 »
Z přechodu na DVB-T2 se dělá učiněná kovbojka. Prostě závazné termíny se dají veřejnosti ve známost, a ať se laskavě zařídí. (Nadto v situaci více než tříletého souběhu vysílání v DVB-T a v DVB-T2!) Buď chce na ty všemožné pitomosti prostřednictvím pozemního vysílání čučet, a v tom případě si zakoupí příslušnou elektroniku, nebo ne. Copak v případě přechodů DVB-S na DVB-S2 a nebo rušení SD se kolem toho tropí vůbec nějaký humbuk? Ani náhodou. Oznámí se termíny, upozorní se na to, jaké přijímače nový formát podporují, a tečka. Chceš - starej se, a když se nestaráš, holt nekoukáš...!

A pokud náhodou nějaký chytrák hodlá do sítě ČT cpát v DVB-T2 SD verze programů, tak by se měl co nejdříve objednat u Chocholouška. Toto je hovadina na entou! 


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #214 kdy: 09. 02. 2016, 11:51:48 »
Ohledne SD je to tam trochu nestastne formulovano, takze jste to panove asi nepochopili. Jde o to, ze stat ma zajem na tom aby CT dala do prechodove DVB-T2 site programy pokud mozno vsechny v HD. Protoze jde o jediny mozny motivacni prvek celeho prechodu z pohledu divaka za situace, kdy komercni televize delaji s HD drahoty. A CT uz se vyjadrila, ze to neni "uplne samo sebou" v terminu zahajeni prechodove site (CT24, D/Art) a ze to bude neco stat.

AK: Pro slusne SD neni nutne BBC, i-vysilani CT (AVC/576p) je rovnez slusne v porovnani s DVB-T/MPEG-2.

PPK: Srovnavat prechod na DVB-T2 s prechodem na DVB-S2 je uplne mimo. Prechod na T2 musi ridit a spolufinancovat stat, protoze bere kmitocty DVB-T. Vice nez trilety soubeh urcite nebude vsude, spousteni T2 se v lete 2016 jen zahaji.


Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Aleš Kovářík

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #215 kdy: 09. 02. 2016, 14:09:16 »
Ivovi: No ano, ta formulace je "nešťastná". Já bych řekl že je vyloženě blbá. Detailněji jsem četl jen to manažerské shrnutí. To shrnutí má "jen" 16 stránek. Všech 59 stránek celé Strategie jsem číst nechtěl. Ostatně celá ta strategie by se dala napsat na pár stránek. Přišlo mi, že to dostal za úkol napsat někdo s tím, že to má mít minimálně x desítek stran - ten text se do zblbnutí opakuje.

k tomu video vzorku. Mně nešlo o to, že to byl dokument BBC - ostatně stáhl jsem to z torrentu, takže ta komprese není dílem BBC. Vím, že i-vysílání má lepší kvalitu než mpeg-2 v pozemáku, šlo mi to, že při tak nízkým bitratu byla v HEVC obrazová kvalita tak dobrá. Troufá si tvrdit, že AVC na i-vysílání má ten datový tok podstatně vyšší.


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #216 kdy: 09. 02. 2016, 14:41:30 »
Ohledne SD je to tam trochu nestastne formulovano, takze jste to panove asi nepochopili. Jde o to, ze stat ma zajem na tom aby CT dala do prechodove DVB-T2 site programy pokud mozno vsechny v HD. Protoze jde o jediny mozny motivacni prvek celeho prechodu z pohledu divaka za situace, kdy komercni televize delaji s HD drahoty. A CT uz se vyjadrila, ze to neni "uplne samo sebou" v terminu zahajeni prechodove site (CT24, D/Art) a ze to bude neco stat.

AK: Pro slusne SD neni nutne BBC, i-vysilani CT (AVC/576p) je rovnez slusne v porovnani s DVB-T/MPEG-2.

PPK: Srovnavat prechod na DVB-T2 s prechodem na DVB-S2 je uplne mimo. Prechod na T2 musi ridit a spolufinancovat stat, protoze bere kmitocty DVB-T. Vice nez trilety soubeh urcite nebude vsude, spousteni T2 se v lete 2016 jen zahaji.

Pokud se týká SD (nebo HD) v případě ČT ve strategii, tak jsem neměl co pochopit, nečetl jsem ji. Vycházel jsem pouze z informací předdiskutujícího.

A proč by se nemohl srovnat přechod DVB-T/DVB-T2 s přechodem DVB-S/DVB-S2 nebo zánik SD verzí na satelitu a přechod jen na HD verze? Proč "je úplně mimo"? Stát nechť si řídí, bere kmitočty a spolufinancuje, co chce, pro koncového televizního diváka je to úplně nepodstatné. Ten (divák-veřejnost) akorát musí respektovat, chce-li na bednu koukat nadále, že se k určenému datu zavádí nová technologie, tudíž bude potřebovat jiné přijímací zařízení, a vysílá se na jiném kmitočtu (kanále). Principiálně se na straně diváka jedná o totéž, jako v případě vysílání ze satelitu. Co je na tom jiného... Zkrátka naprosto zbytečný mediální humbuk okolo DVB-T2.


Radek Donát

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #217 kdy: 04. 03. 2016, 01:07:11 »
Mám pár poznámek:
  • Vysílat SD se zdá být nesmysl, ale není. Hlavně pro menší komerční stanice to bude jediná šance jak ufinancovat pozemní vysílání. Podle mě SD bude.
  • Je naivní si myslet, že vysílání s použitím nejnovějších technologií automaticky přinese vyšší kvalitu obrazu a zvuku. Zvlášť v komerčních sítích půjde i nadále v první řadě o to dát co nejnižší peníze za většinově snesitelný obraz. Kromě toho, DVB-T2, při maximalizaci celkového datového toku, je modulačně méně robustní, tedy při stejném anténním vybavení hrozí statisticky víc výpadků, a s vyšším stupněm komprese budou i víc vidět.
  • Obrací se na mě čím dál víc lidí, kteří řeší nákup nějakého dopředně plně kompatibilního přijímače. Ani po zveřejnění plánu přechodu ale bohužel není (a možná ani nikdy dopředu nebude) zcela jasno. Jisté se zdá být zatím jen to, že modulace bude DVB-T2 a většina programů v SD a HD bude nekódovaná v kompresi H.265 (HEVC). Neví se ale např. to, zda nebudou třeba UHD (a čert ví, třeba i HD) programy kódované, případně čím, a jaký bude obchodní model (nejen komerční stanice, ale ani ČT totiž nic nezavazuje vysílat v nejvyšší možné kvalitě FTA), zda bude nutné párování CAM s kartou, možnost softcamů (tj. možnost používat linuxové boxy), etc.
  • Ani zdaleka nepůjde jen o obměnu koncových zařízení, ale v mnoha případech bude nutné upgradovat i anténní systémy. Jednak se změní kmitočty (někde i fyzicky vysílač, tedy směr), druhak modulace (viz poznámka o výpadcích).
Suma sumárum. Při zkušenostech s průběhem (první) digitalizace bych zatím rozhodně nic nepořizoval ani nepředělával dokud nebude v mém regionu chodit ostré vysílání (aspoň ČT, Nova a Prima) na finálních (dlouhodobě zkoordinovaných) kmitočtech a finálním technickém vybavení.


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #218 kdy: 04. 03. 2016, 10:51:56 »
Celkem souhlas. Az na tyto body:

Kromě toho, DVB-T2, při maximalizaci celkového datového toku, je modulačně méně robustní, tedy při stejném anténním vybavení hrozí statisticky víc výpadků, a s vyšším stupněm komprese budou i víc vidět.
  DVB-T2 umoznuje pouzit jak vice tak mene robustni modulacni konfiguraci v porovnani se soucasnym DVB-T. Ocekavam, ze pouzita konfigurace nebude mene robustni nez soucasna.

Při zkušenostech s průběhem (první) digitalizace bych zatím rozhodně nic nepořizoval ani nepředělával dokud nebude v mém regionu chodit ostré vysílání ..
Tak jiste to je nejlepsi reseni. Ale problem je, pokud nekdo potrebuje ted koupit novou Tv protoze prave  stara doslouzila. Pak je na miste zvazit vybavenost DVB-T2/HEVC, i kdyz uznavam ze je to dzungle i pro znale.


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #219 kdy: 04. 03. 2016, 11:10:25 »
převzato z jiného fóra a jiného webu:
http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/televize-zacneme-menit-o-rok-drive-prichazi-digitalizace/r~2a844910e18911e5bb3a0025900fea04/?utm_source=atlasHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_term=position-1


Většina televizorů, které dnes Češi mají, nový digitální standard nezvládne. S tím už počítají prodejci, kteří zvyšují podíl přístrojů, které s DVB-T2 problém nemají. Zatímco ještě loni bylo takových televizí v nabídce maximálně deset procent, dnes už je to většina.

Tady si ale myslím, že nás chce "pan mluvčí nakrmit", určitě nemají Hevc

"Naše síť aktuálně nabízí asi 57 procent televizorů vybavených tunerem T2. U větší části modelů s tímto tunerem při spuštění nového vysílání postačí aktualizace softwaru,“ říká například mluvčí řetězce s elektronikou Euronics Marek Ingr.


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #220 kdy: 04. 03. 2016, 12:01:38 »
Taky jsem se pobavil.  ;D
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #221 kdy: 04. 03. 2016, 12:21:44 »
mluvčí lže jako když tiskne :)
Honda Enduro Team


Jan Z

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 143
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #222 kdy: 04. 03. 2016, 15:38:42 »
Možná mluvčí nelže, jen neví co říká, protože tomu nerozumí. Pro mě je nákup nové TV aktuální, protože to naše CRT nechce stále umřít... :-D Takže až se budu dívat po nové tak jedině s HEVC, prý to mají všechny samsungy z minulého roku, nějaké lg, no vlastně skoro všichni výrobci něco v nabídce mají snad kromě sencorů.....  ;D


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #223 kdy: 04. 03. 2016, 16:15:57 »
Možná mluvčí nelže, jen neví co říká, protože tomu nerozumí. Pro mě je nákup nové TV aktuální, protože to naše CRT nechce stále umřít... :-D Takže až se budu dívat po nové tak jedině s HEVC, prý to mají všechny samsungy z minulého roku, nějaké lg, no vlastně skoro všichni výrobci něco v nabídce mají snad kromě sencorů.....  ;D
Od jisté doby Samsung nemusím, nazlobil jsem se s ním v naší rodině a u pár známých až až, připomenu pařezovy muxy a rozpad obrazu na HD kanálech, tuhle značku nemusím, ale k věci.
Nezdá se mi, že by to měly automaticky umět všechy loňské samsungy. Naopak Vámi zmiňovaný sencor už je i s Hevc, dokonce zde byl recenzován.



Radek Donát

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #224 kdy: 04. 03. 2016, 17:37:25 »
DVB-T2 umoznuje pouzit jak vice tak mene robustni modulacni konfiguraci v porovnani se soucasnym DVB-T. Ocekavam, ze pouzita konfigurace nebude mene robustni nez soucasna.

Ano, teoreticky možné je robustnost zachovat. Tak toho se právě dost bojím, že co je maximálně možné, to se použije. Ze strany komerčních televizí tlak na maximalizaci celkového datového toku nepochybně bude. A jak jsem řekl, v kombinaci s výrazně vyšší kompresí budou i modulačně stejné výpadky subjektivně víc vidět. Ani nevíte jak rád bych se mýlil, ale skepse je podle mě zcela na místě.

Citace
Tak jiste to je nejlepsi reseni. Ale problem je, pokud nekdo potrebuje ted koupit novou Tv protoze prave  stara doslouzila. Pak je na miste zvazit vybavenost DVB-T2/HEVC, i kdyz uznavam ze je to dzungle i pro znale.

Ano, je ovšem otázka jestli není nakonec lepší koupit si dneska "normální" Full HD za poloviční cenu oproti HEVC, když životnost dnešních TV stejně o moc delší než těch 5 let není, a po roce 2020 už rovnou 4K (tou dobou už bude asi taky za rozumnou cenu).
Btw. já osobně už si televizi s tunerem nekoupím. Preferuju kvalitní velkoplošný monitor a k nim PVR.