Autor Téma: Přechod na DVB-T2  (Přečteno 688660 krát)

Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #720 kdy: 19. 10. 2017, 12:17:50 »
Označit MPEG4 za zastaralý formát mi přijde odvážné. Nejméně, než se pro hevc objeví a zdomácní nové kontejnery, tak to pro mě pravda nebude. To, že v nějakém osamoceném parametru vykazuje hevc lepší výkon než předchozí kódování, není pro mě dostatečné, abych se k tomuto vzývání modly připojil. V šíři nasazení, všestrannosti a snadnosti použití (implementace) má stále co dohánět. Snad to napraví jeho nástupce.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Miroslav Laduna

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 235
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #721 kdy: 19. 10. 2017, 13:06:58 »
Jenom jestli jsem dobře:
MPEG-4 part 10/AVC/H.264
MPEG-H part 2/HEVC/H.265
Pokud ano, tak když použiji výraz MPEG-4, tak bych měl ten novější kodek uvést jako MPEG-H.
Pokud napíšu AVC, můžu uvést HEVC...


Jan Z

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 143
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #722 kdy: 19. 10. 2017, 13:58:17 »
Jenom jestli jsem dobře:
MPEG-4 part 10/AVC/H.264
MPEG-H part 2/HEVC/H.265
Pokud ano, tak když použiji výraz MPEG-4, tak bych měl ten novější kodek uvést jako MPEG-H.
Pokud napíšu AVC, můžu uvést HEVC...

Bylo myšleno a uvedeno DVB-T vysílání MPEG4 . Pokud vím tak v DVB-T se vysílá v MPEG2 nebo MPEG4 u DVB-T2 je to H.264 AVC nebo H.265 HEVC. Jestli se H.264 AVC označuje také i jako MPEG4 nevím, nikdy jsem o tom neslyšel...


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #723 kdy: 19. 10. 2017, 14:03:24 »
2Miroslav Laduna:
Ano, je to podrobnější, ale výstižné. V běžném použití to moc praktické není, takže mně se líbí, když se takové částečné označení (část celé specifikace, třebaže nepřesné) doprovodí popisem objektu – kontejner, kodek, metoda, kódování, dekodér, apod. Takový popis nahradí případnou nepřesnost specifikace a hned je jasno, co má autor na mysli.

Jsem doopravdy zvědavý, co nastane dřív. Zda všeobecné rozšíření MPEG-H nebo definice a veřejné ohlášení nástupce. Zda lid začne bažit po novince dřív, než se mohla „usadit“ stávající metoda. HEVCu se to nepovedlo, ale jeho nástupce může být „úspěšnější“, tedy svrhne krále z trůnu dřív, než jej stihnul zahřát.


Miroslav Laduna

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 235
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #724 kdy: 19. 10. 2017, 17:39:58 »
Bylo myšleno a uvedeno DVB-T vysílání MPEG4 . Pokud vím tak v DVB-T se vysílá v MPEG2 nebo MPEG4 u DVB-T2 je to H.264 AVC nebo H.265 HEVC. Jestli se H.264 AVC označuje také i jako MPEG4 nevím, nikdy jsem o tom neslyšel...

V DVB-T se u nás vysílá:
1. v MPEG-2 part 2/VC/H262
2. v MPEG-4 part 10/AVC/H.264

V DVB-T2 se u nás vysílá:
MPEG-H part 2/HEVC/H.265
Mám dojem že v revizi D-Booku není uveden pro DVB-T2 kodek MPEG-4 part 10/AVC/H.264

Když tak to někdo opravte, nebo doplňte. Což platí i pro větu, že vlastně jednotlivé složky streamu, jakou je i video část MPEG-H part 2/HEVC/H.265 jsou stejně ,,zabaleny,, do MPEG2...

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Miroslav Laduna

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 235
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #725 kdy: 19. 10. 2017, 19:22:55 »
Jsem doopravdy zvědavý, co nastane dřív. Zda všeobecné rozšíření MPEG-H nebo definice a veřejné ohlášení nástupce. Zda lid začne bažit po novince dřív, než se mohla „usadit“ stávající metoda. HEVCu se to nepovedlo, ale jeho nástupce může být „úspěšnější“, tedy svrhne krále z trůnu dřív, než jej stihnul zahřát.

Jestli se stane JVET součástí MPEG-H ? Nebo byl myšlen jiný ? Uvidíme.
Myslím, že pro systém zacházení se soubory v uživatelské sekci je AVC tak nějak stále dostatečný.
U lineárního vysílání pozemní televize je tlak na kapacitu.
Nemohl jsem na začátku plošné první digitalizace vzhledem k jejímu velkému zpoždění oproti ,,roku 2000 (start DVB-T u nás),, vystát fakt, že se nezvolilo AVC. Celkem jsem ocenil snahu jít nyní rovnou do HEVC, jenomže mi přijde, že na celém tomhle procesu kolem kodeků není vidět moc uceleného konceptu - aby se na tom podíleli všichni - co k tomu mají co říci a výsledkem pak byl komplexní funkční balík.


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #726 kdy: 20. 10. 2017, 07:48:06 »
Já jsem byl naopak rád, jak probíhala první vlna. Když jsme v tom žili, stále jsme reptali na rychlost, nešikovnost. Ale oproti sousedním státům to neskutečný fofr. Naopak mj. začlenění hevcu do druhé vlny nám „umožnilo“ náskok prohospodařit. Tvrdím, že aplikací původního plánu na přechod k T2 jsme mohli být kus před Německem, a ne až za ním. A to přestože nemáme ani jejich dlouholetou zkušenost s progresivním vysíláním, ani tu odvahu a rozhodnost.
AVC pro T2 zmizelo z d-booku už v r. 2014, kdy ještě T2 bylo jen ve VB a nebyl znám tak příkrý konec DVB-T. Taky tlak LTE na pásmo byl slabý.
« Poslední změna: 20. 10. 2017, 08:00:21 od Petr Svoboda »


Mik Kotanen

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 320
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #727 kdy: 20. 10. 2017, 09:04:38 »
Být krok za Německem je výhodné, řadu zkušeností, na které si museli draze a bolestivě přijít jsme pouze převzali, to co se rozjíždí u nás už je vpodstatě ověřeno jak na příjmové tak na vysílací straně. Porodní bolesti s masovým zaváděním jsme přenechali němcům, ono něco jiného je mít vše  vyzkoušeno v laboratorních podmínkách a něco jiného je zavádění do běžného života. Ono i to poznání, že HEVC je efektivní a skvělý při neprokládaném řádkování, pochází teprve od sousedů z první poloviny loňského roku, přestože standard pochází z roku 2013.


mmc

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 278
    • Zobrazit profil
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #728 kdy: 20. 10. 2017, 12:10:43 »
Být krok za Německem je výhodné, řadu zkušeností, na které si museli draze a bolestivě přijít jsme pouze převzali, to co se rozjíždí u nás už je vpodstatě ověřeno jak na příjmové tak na vysílací straně. Porodní bolesti s masovým zaváděním jsme přenechali němcům, ono něco jiného je mít vše  vyzkoušeno v laboratorních podmínkách a něco jiného je zavádění do běžného života. Ono i to poznání, že HEVC je efektivní a skvělý při neprokládaném řádkování, pochází teprve od sousedů z první poloviny loňského roku, přestože standard pochází z roku 2013.
A nepriek tomu sme sa nepoučili a šlahli to na 256-QAM, kdežto Nemci ostali 64-QAM.
3.7-4.2 linear ... 230cm PF mesh
3.4-4.2 + 10.7-12.75 circular ... 180cm PF
10.7-12.75 linear ... 130cm offset
18.3-18.8 + 19.7-20.2 circular ... 130cm ofset
(a to všetko pekne v garáži)


Miroslav Laduna

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 235
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #729 kdy: 20. 10. 2017, 13:38:44 »
Rakouský regionální mux má: 8M/32K;1/32;16QAM;PP4;3/5
Tak se vážení provozovatelé Českých regionálních sítí ukažte.
Vyhlašuji soutěž, kdo použije QPSK, vyhrál.


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #730 kdy: 24. 10. 2017, 10:30:56 »
Být krok za Německem je výhodné, řadu zkušeností, na které si museli draze a bolestivě přijít jsme pouze převzali, to co se rozjíždí u nás už je vpodstatě ověřeno jak na příjmové tak na vysílací straně. Porodní bolesti s masovým zaváděním jsme přenechali němcům,…
Nejsem si jist, jestli německý model (vstupní podmínky, zadání, cílový stav i cesty k němu) je u nás tak snadno použitelný. Fakt, že nemáme IRT a (někdy) nepřesně okopírujeme německý model ještě neznamená, že máme stejné i ty podmínky, zadání, cíle. Mám letitou praktickou zkušenost s obojím, a také neměnný názor, že stále jen zpomalujeme, a to výhradně vlastními chybami. Nic vnějšího nás k tomu nenutilo a nenutí. Prostě v době, kdy se mělo naslouchat, jsme mudrovali; v době, kdy se mělo mudrovat jsme „veleli“; a v době, kdy se mělo zavelet, jsme naslouchali. Konkrétnější nebudu, i když některé kroky mají i své osobní představitele. Ale kdo je v obraze, dovtípí se.


Pavel Zelinka

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 168
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #731 kdy: 01. 11. 2017, 06:05:10 »
Na stránkách ČTÚ se objevilo 7 nových kanálú na DVB-T2...


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #732 kdy: 01. 11. 2017, 10:32:57 »
Na stránkách ČTÚ se objevilo 7 nových kanálú na DVB-T2...

Ktereho provozovatele? čra, česka televize, db?
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


VITEK2442

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 557
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #733 kdy: 01. 11. 2017, 10:45:05 »
Pavel jaksi zapoměl napsat,že jsou pro PS 12 ČRa.


Petr Marecek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 034
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #734 kdy: 01. 11. 2017, 10:52:37 »
A pro jaké lokality to je? Nenašel jsem to, díky