Autor Téma: Volba vysílače  (Přečteno 51955 krát)

sonson

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 19
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sharif 3
« Odpověď #15 kdy: 17. 03. 2016, 19:45:20 »
Posílám dáreček. Velikost souborů byla větší než povoluje limit pro přílohy tohoto příspěvku, proto jsem vše nahrál na Úschovnu:

http://www.uschovna.cz/zasilka/HV4K9EVU39SEY9LK-4VR/

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:Volba vysílače
« Odpověď #16 kdy: 17. 03. 2016, 21:12:22 »
Příjem se nevymýšlí u komplu, ale na střeše. Sežeň si jakoukoli širokopásmovou anténu pro IV a V pásmo, přenosnou televizi a vylez na střechu. Zkus předpokládané směry a uvidíš sám. Nebude tě to stát nic, kromě času. Pokud zachytíš alespoň něco, tak se s tím dá dál pracovat.

Je zajímavé, kolik se na takový dotaz sejde odpovědí. Když položím odbornější dotaz, jako např. vzorec na přepočet tloušťky prvku nebo délku dipólu na FM anténu, tak je ticho po pěšině.   

Konečně alespoň jedna povzbudivá odpověď. Vylézt na střechu a zkusit to mám v plánu, jen jsem si před tím chtěl ujasnit pár věcí a místo toho mě tady od toho všichni odrazují. Ale já se jen tak odradit nenechám :D Dnes jsem se byl projít po okolí a omrknout jakou a kam namířenou má kdo anténu. Takže teď už zbývá jenom splašit nějakou tu anténu a zkusit to. Jak říkáte za pokus nic nedám.
Opravdu všichni? To jste asi zle četl, mi to vychází jen na jednoho, ostatní vám napsali, že to nebude žádná brnkačka tak jste si to za pár babek představoval a dva z nich Enik a Horal dokonce doporučili s kterou anténou můžete experimentovat
Honda Enduro Team


domstr

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Volba vysílače
« Odpověď #17 kdy: 17. 03. 2016, 22:08:35 »
Já jsem to tak nemyslel, já jen že většina těch odpovědí byla dost skeptických že jsem nabyl dojmu že nemá cenu se o to ani pokoušet. A za tu radu ohledně výběru antény děkuji a dám na vaše doporučení a zkusím to velké síto od vatenu a asi k němu objednám i ty přídavné direktory.


pevy

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 495
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Volba vysílače
« Odpověď #18 kdy: 17. 03. 2016, 22:16:10 »
Je jasné, že na tomhle fóru se jiné odpovědi nedočkáte (ono trochu fundovaně na dálku opravdu poradit nelze). Ale pokud se nenecháte odradit a pokusíte se experimentovat, nevěřím, že byste v Dolní Dobrouči nic nechytil (zas takové "hory" to nejsou). Pak ovšem hodně záleží, jak se získanými poznatky naložíte. Přeji hodně štěstí. P.S. Vámi jmenované vysílače je patrně to jediné možné, co lze patrně v dané lokalitě zpracovat.
DVB-T/T2: Černá hora (K26,28,31,45), Krásné (K26,28,34), Kojál, Praděd, Klodsko (K22,25,33,46,47), Andrlův chlum (K21), Sněžné jámy (K22,24,30,37,47), RS5 Litomyšl (K35).
DAB: Teleko Černá hora 5D, ČRo 12C+12D, Polskie radio Klodsko 5B


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Volba vysílače
« Odpověď #19 kdy: 17. 03. 2016, 22:35:17 »
Já jsem to tak nemyslel, já jen že většina těch odpovědí byla dost skeptických že jsem nabyl dojmu že nemá cenu se o to ani pokoušet. A za tu radu ohledně výběru antény děkuji a dám na vaše doporučení a zkusím to velké síto od vatenu a asi k němu objednám i ty přídavné direktory.
Ta skepse je docela oprávněná. Jde totiž o to, že bez znalosti signálových parametrů to prostě nejde. Měřák je v podstatě nutnost. Možná, že už jsem zhýčkaný profesionální technikou, ale neumím si představit udělat anténu bez použití měřáku. Byly doby, kdy jsem taky neměl žádnou měřící techniku a udělat anténu jsem dokázal. Jenže za dob analogu byl signál vidět na televizoru a při troše štěstí a umu se to i podařilo. Jenže digitál vidět není a navíc je dnes pásmo obklíčené rušením, které není vidět už vůbec. V daném případě jde dokonce o příjem k60 z Černé hory, což znamená použít LTE filtr laděný o kanál výš. Takový je ale nutné nechat udělat. Nikde jsem neviděl filtr, který by nechal k60 ještě v pásmu. Mimo to jediné opravdu funkční filtry dělá TEROZ. Co jsem měl koupené jako profi výrobky, tak to pouštělo ještě k63 skoro bez útlumu.
 Prostě bez použití filtrů a bez měření si neumím představit dělat anténu. Proto ta skepse.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


pajas2

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 724
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Volba vysílače
« Odpověď #20 kdy: 17. 03. 2016, 22:42:41 »
Jenže digitál vidět není a navíc je dnes pásmo obklíčené rušením, které není vidět už vůbec. V daném případě jde dokonce o příjem k60 z Černé hory, což znamená použít LTE filtr laděný o kanál výš. Takový je ale nutné nechat udělat. Nikde jsem neviděl filtr, který by nechal k60 ještě v pásmu. Mimo to jediné opravdu funkční filtry dělá TEROZ. Co jsem měl koupené jako profi výrobky, tak to pouštělo ještě k63 skoro bez útlumu.
LTE v pásmu 800 MHz téměř v celém okrese ÚnO ještě není v provozu, takže buď zapojit "naslepo" a následně po zprovoznění LTE donastavit a nebo to do zprovoznění LTE odložit.
DVB-S: tuner 3x DVB-S2; motor (cca 45°E-cca 10°W); solo 23,5°E/19,2°E
DVB-T: tuner 1x DVB-T; od Krašova přes Ještěd, Krásné po Javořici,  Cukrák + celá Praha
FM: tuner; 5prvková anténa; rotátor
DAB+: Yamaha T-D500
DreamBox 7080 HD s 2 TB HDD (4 tunery)


pajas2

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 724
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Volba vysílače
« Odpověď #21 kdy: 17. 03. 2016, 22:44:23 »
domstr: Máte ode mne zprávu v PM.
DVB-S: tuner 3x DVB-S2; motor (cca 45°E-cca 10°W); solo 23,5°E/19,2°E
DVB-T: tuner 1x DVB-T; od Krašova přes Ještěd, Krásné po Javořici,  Cukrák + celá Praha
FM: tuner; 5prvková anténa; rotátor
DAB+: Yamaha T-D500
DreamBox 7080 HD s 2 TB HDD (4 tunery)


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sharif 3
« Odpověď #22 kdy: 18. 03. 2016, 19:38:58 »
Posílám dáreček. Velikost souborů byla větší než povoluje limit pro přílohy tohoto příspěvku, proto jsem vše nahrál na Úschovnu:

http://www.uschovna.cz/zasilka/HV4K9EVU39SEY9LK-4VR/
Díky ti alespoň za snahu. Samozřejmě, že tuto publikaci znám. Bohužel tyto podklady nepomohou.
Antény od Kovoplastu se mi nepodařilo napasovat na ty z Českého.
Pro přepočet průměru prvku bych si představoval např. excelovskou tabulku, kde bych zadal původní délku a průměr, nový průměr a vypadla by mi nová délka. Asi mi nezbude než si vzorec napsat.
Momentálně nějak nestíhám, ale jak mi vyjde chvíle, tak se k tomu vrátím.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Jeff_Si

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 106
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Volba vysílače
« Odpověď #23 kdy: 19. 03. 2016, 13:17:34 »
"Když položím odbornější dotaz, jako např. vzorec na přepočet tloušťky prvku nebo délku dipólu na FM anténu, tak je ticho po pěšině."

Ona to ani tak nebude záležitost anténařiny jako spíš znalosti Excelu.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Volba vysílače
« Odpověď #24 kdy: 20. 03. 2016, 16:34:29 »
Já jsem se nikdy nepasoval do role nějakého 100% znalce Excelu, natož antén. Sháním informace a znalosti jak se dá.
Pokud to bude běžný  vzorec, tak ho napíši sám, pokud tam přijde něco složitějšího tak si ho nechám napsat. Bude to ale chvíli trvat. Myslel jsem, jestli ho už někdo nemá, abych se nenamáhal zbytečně.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


domstr

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Volba vysílače
« Odpověď #25 kdy: 23. 03. 2016, 22:51:27 »
Tak jsem dnes nainstaloval anténu nasměroval ji na Černou horu a nechytil odtamtud vůbec nic ale místo toho jsem zachytil na kanále 52 MUX2 z Ještědu který je o 45 km dál o 20° víc vlevo je níž a vysílá s nižším výkonem ale z Černé hory nic. Tak jsem anténu přesměroval na ještěd a objevil se tam ještě MUX1 na kanále 43 a MUX4 na kanále 45 z Andrlova chlumu. A nakonec jsem anténu ještě pootočil směrem na Krásné kde jsem naladil všechny tři multiplexy plus ten Mux4 z Andrlova chlumu plus ještě navíc odrazem dva multiplexy z Pradědu který je úplně na opačné straně z toho jeden koukatelný a druhý vykazuje nepatrnou chybovost. Takže spokojenost maximální i když mi pořád vrtá hlavou jakto že jsem nezachytil žádný signál z té Černé hory.


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Volba vysílače
« Odpověď #26 kdy: 24. 03. 2016, 08:46:10 »
Tak jsem dnes nainstaloval anténu
jakou? To síto?


pevy

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 495
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Volba vysílače
« Odpověď #27 kdy: 24. 03. 2016, 09:16:29 »
Pokud máte z Krásného i mux 3 (s nižším výkonem) v bezproblémové kvalitě tak to považuji v takovéhle lokalitě celkem za úspěch. Jediné mínus vidím snad jen v absenci RS7, kde jsou i HD programy České televize (Černá hora a Svitavy, oba na K21), ale záleží na preferencích každého uživatele.
DVB-T/T2: Černá hora (K26,28,31,45), Krásné (K26,28,34), Kojál, Praděd, Klodsko (K22,25,33,46,47), Andrlův chlum (K21), Sněžné jámy (K22,24,30,37,47), RS5 Litomyšl (K35).
DAB: Teleko Černá hora 5D, ČRo 12C+12D, Polskie radio Klodsko 5B


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Volba vysílače
« Odpověď #28 kdy: 24. 03. 2016, 09:58:03 »
Tak jsem dnes nainstaloval anténu nasměroval ji na Černou horu a nechytil odtamtud vůbec nic ale místo toho jsem zachytil na kanále 52 MUX2 z Ještědu který je o 45 km dál o 20° víc vlevo je níž a vysílá s nižším výkonem ale z Černé hory nic. Tak jsem anténu přesměroval na ještěd a objevil se tam ještě MUX1 na kanále 43 a MUX4 na kanále 45 z Andrlova chlumu. A nakonec jsem anténu ještě pootočil směrem na Krásné kde jsem naladil všechny tři multiplexy plus ten Mux4 z Andrlova chlumu plus ještě navíc odrazem dva multiplexy z Pradědu který je úplně na opačné straně z toho jeden koukatelný a druhý vykazuje nepatrnou chybovost. Takže spokojenost maximální i když mi pořád vrtá hlavou jakto že jsem nezachytil žádný signál z té Černé hory.
Tak vidíš, že to šlo i bez profesionální výbavy. Signál nemá, zejména ve složitějším terénu, logiku. Často kde ho čekáš není a kde ho nečekáš je. Není nad praktický pokus, než tvořit terénní profily. Bez pořádnýho měřáku se už dál nepohneš.
Možná tam signál té ČH je, ale třeba má takovou chybovost, že už ho televize nenaladí. To by bylo vidět na spektráku, který ukazuje i tyto signály. Pokud není anténařina tvoje hobby, tak už do toho nevrtej.     
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


domstr

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Volba vysílače
« Odpověď #29 kdy: 24. 03. 2016, 10:10:35 »
Ano to velké síto od Vatenu s přídavnými direktory. A ten mux 3 z Krásného je zatím naprosto bez problému uvidím až co tu udělá při nějakém horším počasí, ale vypadá to že by to mohlo fungovat. Když bude čas tak si s tím zkusím ještě trochu pohrát.