Autor Téma: Selektivita FM tunerů  (Přečteno 180447 krát)

lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #30 kdy: 21. 04. 2017, 22:05:34 »
https://www.elektrotanya.com/pioneer_f-502rds.pdf/download.html
tak to si nerozumíme, tento serv.man. pro F-502RDS mám, hledám serv.man. pro F-504RDS

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Thomas987

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #31 kdy: 27. 04. 2017, 13:34:55 »
Jestli je to ještě k věci, tak jednoduchá zkušenost. Např. autoradio JVC za 1500 Kč má možnost přepínání IF mezi aut. a užší.
Rozhodně odladí lépe než moje dva starší tunery s IF narrow. Bez úprav pro mne nadbytečný přepínač. Šířka dvou či třech filtrů je tam 150 nebo 180 kHz a přesto tam silný signál proleze se vší parádou. Jak tu někdo zmínil, asi to nemá tu strmost.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #32 kdy: 27. 04. 2017, 17:01:12 »
S tím jsem zakládal toto vlákno, jestli je možné, aby obyčejné současné autorádio mělo lepší selektivitu, než špičkové tunery minulosti. Vypadá to, že to možné je.
Tunery s DSP se nepočítají, ty jsou mimo tyto dvě kategorie, jak nám šťastní majitelé vysvětlili. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #33 kdy: 27. 04. 2017, 17:15:15 »
Jak už tu bylo řečeno, asi je fakt, že jestli v tunerech někde pokračuje vývoj, tak to je v autorádiích, kde dnes převažují už zdá se jednoznačně integrovaná jednočipová řešení tunerů... Selektivitu, adaptivní vychytávky atd. mají autorádia dávno někde jinde než starší stolní tunery (snad vyjma uvedené legendy Sony XDR), ale je to přirozeně "zaplaceno" horší kvalitou zvuku. Taky asi není důvod u autorádií nějak extrémně řešit zkreslení atd... Tudíž podle mě lovci signálů dnes nezbývá, než si hodit na stůl autorádio, zatímco audiofil raději zůstane u starého stolního tuneru kde bude mít dobrý zvuk za cenu, že neuslyší všechno... Pár nadšenců pak může shánět Sony XDR... není tak?  ;D
Dříve výrobci (velké značky) vyvíjeli vlastní IO, dnes už třeba ve střevech jak evného tak drahého "autoPioeera" v celém jejich portfoliu (autorádia, navigace atd...) najdete téměř jistě stejný čip, možná s trochu modifikovaným software (od modelů r. 2014 - NXP TEF6686, u starší modelů - TDA7706 atd.)


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #34 kdy: 28. 04. 2017, 00:10:20 »
ivovi: základem pro DX jsou úzké filtry, abyste o kanál vedle měl dostatečné potlačení. Vliv strmosti filtrů se ale přeceňuje. Vy to posuzujete a porovnáváte jako lineární systém. Ale on to není lineární systém. Za těmi filtry máte omezovač a FMka má z podstaty nelineární závislost mezi spektrem a modulačním signálem. Výsledný efekt strmosti filtrů je velmi obtížně popsatelný pro obecný signál, platí však, že vliv rozdílné strmosti se přirozenou cestou snižuje.
"Dostatatecne potlaceni" je dano prave strmosti filtru. Jsem si vedom toho a souhlasim, ze jde o nelinearni system a spektra dvou sousednich stanic se castecne prolinaji, takze rezani filtru ma o neco mensi a tezko popsatelny efekt. Ale porad je ten efekt velky. Jiank pri digitalnim zpracovani zadny omezovac neni, byla by to nadbytecna operace.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #35 kdy: 28. 04. 2017, 00:17:39 »
...  Selektivitu, adaptivní vychytávky atd. mají autorádia dávno někde jinde než starší stolní tunery (snad vyjma uvedené legendy Sony XDR), ale je to přirozeně "zaplaceno" horší kvalitou zvuku. ...
Zaplaceno to je a neni. Verim tomu, ze diky lepsimu filtru (DSP v XDR) hraje XDR s mensim zkreslenim nez klasika (slaby signal vedle silneho). A pri vetsim rozdilu urovni treba XDR hraje se zkreslenim a klasika uz vubec.


rdsman

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #36 kdy: 28. 04. 2017, 13:57:36 »
Jiank pri digitalnim zpracovani zadny omezovac neni, byla by to nadbytecna operace.
Fyzicky tam samozřejmě není, ale v rámci sw algoritmů ano, aby bylo možné potlačit rušení působící změnu amplitudové obálky signálu.


Petr Novotný

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 76
    • ICQ komunikátor - 344050323
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #37 kdy: 28. 04. 2017, 21:43:46 »
Ahojte. Narazil jsem na toto pěkné téma... DX já taky rád. :) Osobně tedy mám Denon TU-580RD s RDS. Myslím, že je to celkem dobrý stroj. Ale to posoudí jiní kovanější. :) Má to i IF... K tomu mám 5ti prvek v horizontálu. Jsem z Budějovic a AT i DE není s RDS a v podstatě čistým stereem problém. Brotjacklriegel, Wendelstein, Gaisberg... Ovšem přecejen zde v Č.B. vysílají některé stanice a ne tak moc daleko ode mě jako Fajn, Rock... Cca 3km...

Je tedy otázka, dalo by se z tohoto přístroje dostat ještě třeba i malinko více? Schématu jsem se nahledal, ale nikdy jsem přímo k tomuto nenašel. Pokud by byli nějaké tipy, budu rád...


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #38 kdy: 29. 04. 2017, 12:33:14 »
DENON TU-580RD:  http://www.dxradio.cz/jidxc/tunery.htm
serv.man. za 5 USD: http://www.manualscenter.com/manuals/denon/tu580rd-service-manual.html#.WQRndrjE228

DENON TU-660 - serv.man. zadarmo zde: http://www.vintageshifi.com/repertoire-pdf/Denon.php
- tipuju, že IF část se nebude moc lišit, pro NARROW jsou zapojeny navíc CF202+CF203 oproti WIDE - sundej dekl a koukni co tam máš, zkus příp. vyměnit ty CF202+203 za užší a uvidíš, zázraky bych od toho tuneru asi nečekal


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #39 kdy: 03. 05. 2017, 21:42:40 »
Jiank pri digitalnim zpracovani zadny omezovac neni, byla by to nadbytecna operace.
Fyzicky tam samozřejmě není, ale v rámci sw algoritmů ano, aby bylo možné potlačit rušení působící změnu amplitudové obálky signálu.
Ani v ramci SW algoritmu. SW algoritmus informaci o amplitude nepouzije, pouzije jen informaci o fazi.


rdsman

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #40 kdy: 03. 05. 2017, 22:19:39 »
Ani v ramci SW algoritmu. SW algoritmus informaci o amplitude nepouzije, pouzije jen informaci o fazi.
A není to náhodou to samé?  ;D
Ve skutečnosti neexistuje fáze bez amplitudy, resp. až teprve omezený signál vám umožní použít zjednodušený postup a zpracovat fázi při ignorování amplitudy. Zkrátka v tomto bodě nemáte pravdu. DSP přijímač vždy omezuje FM signál za mf filtrem, stejně jako analog. Je to ale spíše akademické téma. Vzhledem ke strmosti DSP filtrů to totiž nemá tak velký vliv jako u analogu, tam omezovač způsobuje, že i přes úzký filtr s horší strmostí proleze relativně široký signál, až do určité meze, a v důsledku se tím stírá rozdíl oproti strmému DSP filtru.


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #41 kdy: 05. 05. 2017, 00:06:15 »
Neni to to same. Tvrdim, ze tam omezovac neni protoze to je zbytecne, vy naopak predpokladate, ze tam musi nekde byt a limitovat signal do obdelniku. Blokove schema toho IO nemame, takze se tezko vzajemne presvedcime.


josef-d

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #42 kdy: 12. 04. 2018, 19:28:28 »
Sony DSX  autorádio má stejné parametry jako Sony XDR-F1HD                   
Sony DSX 12Bit                                                                                                                                                                Rozsah ladění: 87,5 – 108 MHz
Mezifrekvence:
FM CCIR: −1 956,5 Hz až −487,3 kHz a 500 Hz až 2 095,4 kHz
Využitelná citlivost: 7 dBf
Selektivita: 75 dB při 400 kHz
Odstup signál/šum: 73 dB
Odstup kanálů: 50 dB při 1 kHz
Frekvenční odezva: 20 – 15 000 Hz


Thomas987

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #43 kdy: 23. 05. 2018, 13:46:49 »
No, já mám dobrou zkušenost (poslechovou, ne naměřenou) s tunerem tesla T 710. No jo, nemá to digistupnici, musíte odhadovat. Má to za sebou dva filtry. Tak jsem naslepo "zamachroval", vbastlil jsem ještě jeden úplně stejný stupeň (tranzistor plus filtr) dle schematu za sebe a dejte si tam filtry jaké je libo. První mám 150 Khz a další dva 110 kHz.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #44 kdy: 03. 06. 2018, 08:57:14 »
A kde se teď takové filtry shání? Hodily by se mi 110 a zkusil bych na jeden tuner i 80.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML