Autor Téma: Graf: Od kdy se vyplatí 4K/FHD/HD (úhlopříčka x vzdálenost)  (Přečteno 28016 krát)

blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Graf: Od kdy se vyplatí 4K/FHD/HD (úhlopříčka x vzdálenost)
« Odpověď #1 kdy: 20. 06. 2017, 09:00:01 »
muže to někdo předělat na naše normalní evropské jednotky? těm antickejm usa vubec nerozumím.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Graf: Od kdy se vyplatí 4K/FHD/HD (úhlopříčka x vzdálenost)
« Odpověď #2 kdy: 20. 06. 2017, 09:40:13 »
úhlopříčka v palcích je součástí názvu každého televizoru a stopy poděl třema a máš rychlý náhled.

Ale hlavně, nebral bych to jako dogma. Autor grafu asi chtěl co nejnázornější graf. Ale už na první pohled vidím několik úskalí:
1) graf uvažuje jen vnímání barev, pro výraznou jasovou složku jsou výsledky jiné, lepší.
2) graf zřejmě předpokládá pasívní zdroj světla objektu, pro aktivní (typické použití doma) jsou zase výsledky jiné.
3) graf málo zahrnuje lidské vidění a vnímání, spíš se zaměřuje na robota s kamerami místo očí
4) graf neuvažuje stav software (médií), technika nyní jasně předbíhá technologii (což je dobře, aspoň máme nad čím mudrovat)

Autorovi se nedá upřít dobrý úmysl. Asi by chtělo se podívat na zdroj, uvažované podmínky, jaké aplikace. Citace je neobsahuje. Máte-li někdo chvilku, doplnit tyto údaje by bylo zajímavé.
(Jak krutě si zahrává autor s čtenářem-laikem, ukazuje i nešťastné použití toho „p“ v určení rozlišení). Vyhání nás z pole poznání do hájemství víry. Už vidím, jak „poučený zákazník“ halasně argumentuje na prodavače v obchodě, jakou že úhlopříčku a rozlišení MUSÍ mít.
Já zastávám názor, že jediné, univerzálně použitelné pravidlo je subjektivní názor, někdy i více lidí než jednoho. Výpočty a teorie jsou dobré pro přednáškové místnosti na školách, praxe vyžaduje víc.
« Poslední změna: 20. 06. 2017, 09:43:13 od Petr Svoboda »


Grifin

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Graf: Od kdy se vyplatí 4K/FHD/HD (úhlopříčka x vzdálenost)
« Odpověď #3 kdy: 20. 06. 2017, 10:09:51 »
Graf je hezkej ale pro výsledek rovnice je ještě příliš mnoho neznámých.
Největší skupinu tvoří subjektivní pocity: třeba i zdraví očí, velikost místnosti (né jen vzdálenost od obrazovky), světlo v místnosti, vlastní obsah, kvalita zdroje, kvalita zobrazovače atd.

MUX 1+2+3, MUX 4 (k42), REGIO 4 (k46), REGIO 7 (k37), REGIO 12 (k47)
O2TV (Sport)
Panasonic TX-P50ST50E
LG MS400H + 1TB HDD
LG BH7520T
Rikomagic MK802 III + Airmouse Measy RC11
Philips 43PUS6551


Jan Bajger

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Graf: Od kdy se vyplatí 4K/FHD/HD (úhlopříčka x vzdálenost)
« Odpověď #4 kdy: 22. 06. 2017, 01:00:10 »
Rozhodl jsem se pro 4K televizi hned. Kdysi dávno, v roce 2008 ještě HD začínalo, počet stanic byl malý. Měl jsem HD ready televizi a Technisat s upscalingem. Dívat se na SD stanici s přepočtem do HD Technisatem bylo tehdy zřetelně lepší. Na německých stanicích s dobrým datovým tokem byl SD obraz nečekaně lepší.
Dnes mám 4K televizi a Technisat s přepočtem do UHD. Dívat se na HD stanice na 4K televizi je mnohem lepší, než na mé bývalé plazmě Full HD. Důvodem je zpracování obrazu, televize má výborné filtry na obrazový šum, funkce UHD Colour, kterou lze navolit na vstup HDMI, zvláštním způsobem zdůrazní rozdíly v barvě drobných detailů. Nemusím čekat na UHD stanice CZ+SK, jsem naprosto spokojen s tím, co vidím na dosavadních HD stanicích. Cestopisy na ČT2, fotbal (mezinárodní), to je balada. Moje video z dovolené v rozlišení 720p, 50 snímků, je na 4K televizi také lepší.
Prostě a dobře, volba televize není pouze o velikosti pixelu a možnosti jeho vnímání...

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jan Bajger

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Graf: Od kdy se vyplatí 4K/FHD/HD (úhlopříčka x vzdálenost)
« Odpověď #5 kdy: 22. 06. 2017, 10:39:08 »
Vázat vzdálenost od televizoru na věk diváka sice lze a má to svou logiku. Mám 70 let, před 4 roky jsem prodělal v soukromé klnice Gemini operaci šedého zákalu, při kterém mi byla odstaněna moje vlastní čočka z oka a nahrazena plastovou. Od té doby vidím tak, jako ve svých cca 40 letech, tedy velmi dobře. Díky umění lékařů je i úhlopříčka, vzdálenost a věk diváka relativní záležitostí... Je prostě 21 století.