Autor Téma: ČT: DVB-T, DVB-T2 a hektické změny.  (Přečteno 11489 krát)

Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
ČT: DVB-T, DVB-T2 a hektické změny.
« kdy: 12. 12. 2017, 06:19:14 »
Dobrý den všem.
Česká televize zveřejnila 11.12.2017 tiskovou zprávu o přechodu z DVB-T na DVB-T2. To by nebylo až tak mimořádné kdyby...
Kdyby např. v jižních Čechách prozatím nemuselo HD vysílání ČT přejít z K32 na K42 a navíc to tato tisková zpráva zveřejňuje necelé dva dny před přeladěním. Diváci tak nebudou mít čas se na změny připravit. Diváci nebudou mit ani potuchy, proč jim ČT-HD přestane jít. A to nemluvím ani o domech s STA s kanálovými vložkami. A těch míst se zmatky je víc. Inu, přečtěte si to v tiskové zprávě sami.

P.S.
Tiskovou zprávu připojuji jako PDF přílohu. Pro její zobrazení musíte být přihlášeni.
« Poslední změna: 12. 12. 2017, 06:28:40 od Bohumír Džubej »
Planar IT-15T2.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


pajas2

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 724
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ČT: DVB-T, DVB-T2 a hektické změny.
« Odpověď #1 kdy: 12. 12. 2017, 08:14:35 »
Kdo to nestihne, tak holt bude mít Vánoce v SD. ;) O kvalitní programovou nabídku ale rozhodně nepřijde.
DVB-S: tuner 3x DVB-S2; motor (cca 45°E-cca 10°W); solo 23,5°E/19,2°E
DVB-T: tuner 1x DVB-T; od Krašova přes Ještěd, Krásné po Javořici,  Cukrák + celá Praha
FM: tuner; 5prvková anténa; rotátor
DAB+: Yamaha T-D500
DreamBox 7080 HD s 2 TB HDD (4 tunery)


Miroslav Laduna

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 235
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ČT: DVB-T, DVB-T2 a hektické změny.
« Odpověď #2 kdy: 12. 12. 2017, 09:29:31 »
Česká televize zveřejnila 11.12.2017 tiskovou zprávu o přechodu z DVB-T na DVB-T2. To by nebylo až tak mimořádné kdyby...
Kdyby např. v jižních Čechách prozatím nemuselo HD vysílání ČT přejít z K32 na K42 a navíc to tato tisková zpráva zveřejňuje necelé dva dny před přeladěním. Diváci tak nebudou mít čas se na změny připravit. Diváci nebudou mit ani potuchy, proč jim ČT-HD přestane jít. A to nemluvím ani o domech s STA s kanálovými vložkami. A těch míst se zmatky je víc. Inu, přečtěte si to

Prostě měli na K50 začít vysílat RS7 a na Přechodovou síť 11 se na Kleti úplně vykašlat. Mohli to dublovat PS13 K32.

Na husarský kousek Radiokomunikací nezapomínejme.
Původní návrh finálních sítí na Kleti:
MUX21 ČT K27 - omni - velká Kleť
MUX22 ČRa K39 - omni - velká Kleť
MUX23 ČRa K22 - omni - velká Kleť
MUX24 Pařízek K30 - omezení 220°-260° 15dB - Rozhledna nebo Faktor Army stožár (50 metrů)
MUX25 ČRa K25 - omni - velká Kleť
MUX26 Pařízek K32 - omezení 190°-230° 15dB - Rozhledna nebo Faktor Army stožár (50 metrů)

Finální podobu asi opravdu nedokáže nikdo odhadnout.
MUX21 ČT K39 - omni - velká Kleť
MUX22 ČRa K27 - omni - velká Kleť
MUX23 ČRa K22 - omni - velká Kleť
MUX24 Pařízek K30 - omezení 220°-260° 15dB - Rozhledna nebo Faktor Army stožár (50 metrů)
MUX25 ČRa K25 - omni - velká Kleť
MUX26 Pařízek K32 - omezení 190°-230° 15dB - Rozhledna nebo Faktor Army stožár (50 metrů)

Každopádně se zatím zdá, že ten kanál 30 pro Pařízka bude v Jižních Čechách použit u několika dalších malých vysílačů.

Co víme ?
ČRa zatím neuvažují o rozšíření MUX3.
Pozemní vysílání z velkých věží je nákladná záležitost. Není vůbec jisté, že Votice a Vimperk budou mít ve finále alespoň 3 ČRa,ČT T2 multiplexy. Hlavní vysílače budou ty samé, jejich počty se nebudou navyšovat a v letech 2019 až 2020 se ukáže, u kterých velkých vysílačů v Čechách a ostatních zemí se budou omezovat vyzařovací diagramy.
« Poslední změna: 12. 12. 2017, 09:31:22 od Miroslav Laduna »


Adolf Shitler

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ČT: DVB-T, DVB-T2 a hektické změny.
« Odpověď #3 kdy: 12. 12. 2017, 10:44:10 »
Co víme? Jenom to, že nikoliv Pařízek, ale firma DB. Protože také firma ČRa a ne Procházka. Ti 2 pánové sice za firmy jednají, ale licence a další věci má pořád jenom právnická osoba a nikoliv jednotlivec.


pevy

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 495
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ČT: DVB-T, DVB-T2 a hektické změny.
« Odpověď #4 kdy: 12. 12. 2017, 11:09:13 »
Jaký husarský kousek? Výměna K27 za K39 ČRa s ČT, jinak se snad nic nemění.
DVB-T/T2: Černá hora (K26,28,31,45), Krásné (K26,28,34), Kojál, Praděd, Klodsko (K22,25,33,46,47), Andrlův chlum (K21), Sněžné jámy (K22,24,30,37,47), RS5 Litomyšl (K35).
DAB: Teleko Černá hora 5D, ČRo 12C+12D, Polskie radio Klodsko 5B

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Miroslav Laduna

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 235
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ČT: DVB-T, DVB-T2 a hektické změny.
« Odpověď #5 kdy: 12. 12. 2017, 11:37:53 »
Asi ČRa chtějí mít na problematické Kleti všechny 3 kanály co nejníže, aby se vyhnuli ev. třetí dividendě.
Nevěřím, že jen čekaly se staženým ocasem.


Miroslav Laduna

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 235
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ČT: DVB-T, DVB-T2 a hektické změny.
« Odpověď #6 kdy: 12. 12. 2017, 11:47:22 »
Co víme? Jenom to, že nikoliv Pařízek, ale firma DB. Protože také firma ČRa a ne Procházka. Ti 2 pánové sice za firmy jednají, ale licence a další věci má pořád jenom právnická osoba a nikoliv jednotlivec.

Jo, měl jsem napsat DB - to by bylo ještě kratší a přesnější. Bohužel jsem zvyklej na kombinaci, Pařízek, Brabec, ČRa....
Doufám, že nakonec se chytne označení MUX21, MUX22 .....jestliže to byly předtím MUX1, MUX2, není důvod označovat to síť21, síť22....
To je přesně věc, co mě štve u tohoto:
,,už nebudeme vysílat v MPEG-4, budeme vysílat v HEVC,,
Nevím, kdo to vymyslel.
No nic.
MPEG-4 část 10, H.264, AVC
MPEG-H část 2, H.265, HEVC
MPEG-2 část 2, H.262, VC


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ČT: DVB-T, DVB-T2 a hektické změny.
« Odpověď #7 kdy: 14. 12. 2017, 09:35:35 »
Tak na Kleti máme přeladěno. Vše probíhalo kolem třetí hodiny v noci. Dřív než se na mě vrhnete za průběhy signálů ve spektru, vysvětlím, že jsem se přestěhoval do svého bytu v šestibytovce a zde máme "STA". Tu prý zapojovala odborná firma  :o. Ten bastl po mě nechtějte vyfotit, protože by mi praskla čočka  ;D. Už jsem se s majiteli ostatních bytů domluvil na nápravě, protože dětská hra "na kostičkování" je u těch na konci vedení běžná.
V příloze je tedy GIF animace spektra před přelaďováním, v jeho průběhu a po něm. Jistě si všimnete, že v průběhu zmizí i signál na K25 šířený ze stejného vysílače na rozhledně. Vysvětlení popsal jednomu čtenáři perfektně pan mirasat.
Citace
Signál jde z modulátoru do budiče, pak koncového stupně a nakonec se potká s dalším signalem ve sdružovači. Pak to jde společně do antény.
Sdružovač je vlastně laděný kanálový výkonový slučovač.
Když ho chceš vyměnit, nebo dělat úpravy, musíš vypnout všechny vstupní signály.
Jak prosté milý Watsone. A díky mirasate.
Takže je přeladěno a vše funguje i s takto hrůznou STA.
Planar IT-15T2.


Miroslav Laduna

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 235
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ČT: DVB-T, DVB-T2 a hektické změny.
« Odpověď #8 kdy: 14. 12. 2017, 10:17:45 »
Koukám na to, jak byl ten K32 u vás ,,na zásuvce,, zbořen a helemese, 42 je lepší :)).


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ČT: DVB-T, DVB-T2 a hektické změny.
« Odpověď #9 kdy: 14. 12. 2017, 14:57:15 »
Pane Laduno, vyl bych jako raněný šakal. A to byste měl ještě vidět konstelák. Žasnu, co jsou dnes televizory schopny zpracovat. preVBER 4,8e-3, postVBER 1,1e-7, MER 26 dB a úroveň signálu na zásuvce 45 dB/µV pro K42. A to jsem první ve stoupačce. Síto někdo nahradil LP28 (doufám, že zisk je doháněn předzesilovačem  ;D). LTE filtr? Raději jsem skenoval pásmo jen po K51, protože na BTS s LTE vidím z okna a K61 - K63 jsou suverénně nejsilnější. O domovním zesilovači se raději nebudu zmiňovat (širokopásmová škatulka bez regulace zisku, zisk tedy pro všechny kanály stejný). Jeden majitel bytu to nechal takto předělat "odborníkem", protože mu prý jeho televize kostičkovala. Tak teď kostičkuje všem ostatním. U sebe jsem dal mezi zásuvku a TVP aspoň LTE filtr, ale stejně mám LTE na úrovni K42. No, nějak to do jara překlepeme. Při těchto teplotách a ledovce se mi na šikmou střechu opravdu nechce. V nejhorším případě aspoň doplním LTE filtr a vyměním zesilovač za typ s možností ladění jednotlivých kanálů, aby ho šlo přeladit až spustí T2. Ještě že všechno máme z jednoho směru. Mařský vrch máme naštěstí mimo vyzařovací diagram antény (tedy aspoň u síta, které hodlám vrátit). I echo ja v pohodě a to i teď.
Planar IT-15T2.